W jaki sposób można ustalić ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: W jaki sposób można ustalić ojcostwo?

W jaki sposób można ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa może jednoznacznie rozwiać wątpliwości odnośnie tego, czy wychowywane dziecko jest biologicznym potomkiem. Jak ustalić ojcostwo – otóż wystarczy zamówić analizę w laboratorium genetycznym, które można znaleźć w każdym większym mieście. Koszty badania można rozłożyć na raty, przez co badanie staje się coraz popularniejsze.

Jak ustalić ojcostwo – co trzeba zrobić?
Jak ustalić ojcostwo- kto wnioskuje o ustalenie ojcostwa?
Jak ustalić ojcostwo dorosłego dziecka?
Jak ustalić ojcostwo – czy badania DNA są jedynym rozwiązaniem?

Jak ustalić ojcostwo – co trzeba zrobić?

Ustalenie ojcostwa wymaga zamówienia odpowiedniego badania telefonicznie lub online. Następnie w zależności od wybranego sposobu badania na ojcostwo, należy pobrać próbkę samodzielnie i przekazać ją laboratorium za pośrednictwem kuriera lub domniemany ojciec wraz z dzieckiem musi udać się do punktu pobrań. Kiedy próbki trafią do analizy należy oczekiwać 5-10 dni roboczych na otrzymanie wyniku.

Jak ustalić ojcostwo – kto wnioskuje o ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa może zostać wykonane na zlecenie dowolnej osoby. Najczęściej zleceniodawcą testu na ojcostwo jest ojciec lub matka dziecka, jednak może to być również pełnoletnie dziecko, opiekun, członek rodziny. Laboratoria genetyczne nie sprawdzają tego, kto zleca badania. Do celów prywatnych analizę może tak naprawdę zlecić każdy – wynik jest dostępny wyłącznie dla osoby zlecającej badanie.

Jak ustalić ojcostwo dorosłego dziecka?

Można sprawdzić ojcostwo nawet wówczas, kiedy dziecko jest już dorosłe. Konieczne jest posiadanie próbki z materiałem genetycznym dziecka oraz domniemanego ojca. Ponieważ dziecko jest pełnoletnie, może ono być zleceniodawcą analizy. Procedura wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku kiedy badanie zleca ojciec/matka dziecka niepełnoletniego.

Jak ustalić ojcostwo – czy badania DNA są jedynym rozwiązaniem?

Badania DNA są jedynym wiarygodnym rozwiązaniem, które może potwierdzić pokrewieństwo z dzieckiem. W przypadku potwierdzenia ojcostwa wiarygodność badania wynosi 99,9999%, a wiarygodność wykluczenia ojcostwa to 100%. Zamiast badań genetycznych można bazować np. na słowach matki dziecka czy świadków, którzy mogą mieć wiedzę na temat ewentualnego ojcostwa. Należy pamiętać, że wiarygodność takich danych jest niska.

Data publikacji: 17/01/2022, Data aktualizacji: 14/02/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium