Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Uznanie nieswojego dziecka a alimenty – co robić?

Uznanie nieswojego dziecka a alimenty – co robić?

Często słyszy się o sytuacjach, kiedy to mężczyzna po wielu latach dowiaduje się, że nie jest biologicznym ojcem dziecka, na które płacił alimenty. Czy w takiej sytuacji ma prawo do ich odzyskania? Czy alimenty na nie swoje dziecko, mogą zostać zwrócone? Poniżej podpowiadamy, jak wygląda to w świetle prawa.

uznanie nieswojego dziecka a alimenty, alimenty na nieswoje dziecko

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak udowodnić uznanie nieswojego dziecka?

Uznanie nieswojego dziecka a alimenty – jak je uchylić?

Czy można odzyskać opłacone alimenty na nieswoje dziecko?

Jak udowodnić uznanie nieswojego dziecka?

Uznanie nieswojego dziecka a alimenty 💰 to temat, który często jest dość kontrowersyjny. Z czego to wynika? Otóż mężczyzna po wielu latach wychowywania dziecka i łożenia na niego alimentów, dowiaduje się, że nie jest genetycznym ojcem. Jak ma to udowodnić? Czy w takim wypadku alimenty były słusznie płacone?

Aby udowodnić, że płacone są alimenty nie na swoje dziecko, mężczyzna powinien złożyć wniosek 📃 do sądu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa. Jednak niezmiernie istotne jest posiadane odpowiednich dowodów, które bezapelacyjnie potwierdzą, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie to wykonanie testu na ojcostwo 🧬, który przedstawia jednoznaczny wynik – wyklucza lub potwierdza ojcostwo [1].

Badania DNA to najpewniejsza metoda 💯 ustalania pochodzenia dziecka, której rezultat jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, czy dziecko jest niemowlakiem, kilkulatkiem, czy nastolatkiem, gdyż badane DNA jest niezmienne przez całe życie.

Czy w takim razie, gdy mężczyzna udowodnił, że płacił alimenty na nie swoje dziecko, ma szansę je odzyskać?

Uznanie nieswojego dziecka a alimenty – jak je uchylić?

Temat uznania nieswojego dziecka a alimentów, które zostały już zapłacone, wzbudza wiele emocji. Według prawa, jeśli mężczyzna stał się prawnym ojcem, to jego i jego dziecko, łączy więź prawna. Jej wynikiem są określone prawa i obowiązki, np. płacenie alimentów 🪙 na dziecko i utrzymywanie je do uzyskania samodzielności lub pełnoletności [1].

Czy w takim razie zasądzone prawomocnym orzeczeniem sądu, wypłacone alimenty mogą stać się świadczeniem nienależnym? Według orzecznictwa Sądu Najwyższego wyrok stwierdzający unieważnienie ojcostwa, mimo że wywołuje skutki prawne z mocą wsteczną, nie ma odniesienia do wszystkich konsekwencji. Osoba w stosunku, do której unieważniono uznanie ojcostwa dziecka, nie ma prawa żądać zwrotu wypłaconych świadczeń alimentacyjnych [2]. Natomiast od prawomocności wyroku, który uchyla ojcostwo, ustaje obowiązek dalszych świadczeń alimentacyjnych, mimo że były już prawomocnie zasądzone, lecz jeszcze niewyegzekwowane [2].

Czy można odzyskać opłacone alimenty na nieswoje dziecko?

W jaki sposób Sąd Najwyższy argumentuje fakt, że płacone alimenty na nieswoje dziecko 👦 są niemożliwe do odzyskania? Otóż w okresie, gdy świadczenie alimentacyjne było realizowane z przeznaczeniem na utrzymanie i wychowanie dziecka, zachodziła usprawiedliwiona podstawa prawna. Oznacza to, że ustanie ojcostwa w następstwie wyroku sądowego, nie ma wpływu na ocenę prawidłowości wyroku zasądzającego alimenty od ojca w okresie sprzed wyroku, który unieważnił uznanie dziecka. Obowiązek alimentacyjny sprawowany wobec dziecka w tym okresie był świadczeniem prawnie uzasadnionym, niezależnie od tego, czy był spełniany dobrowolnie lub na podstawie wyroku zasądzającego alimenty, czy umowy, co konsekwencji przesądza o braku jakichkolwiek podstaw do wnioskowania o ich zwrot [1].

Wspomniane wcześniej testy na ojcostwo 🔬 w wielu sytuacjach stanowią jednoznaczny dowód w czasie rozpraw sądowych i chronią mężczyznę np. przed sytuacją, gdy opłaca on alimenty na nieswoje dziecko. Dlatego też w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do pokrewieństwa dziecka z ojcem, warto rozważyć przeprowadzenie badań DNA 🧪 nawet przed uznaniem potomka.

Źródła:

  1. https://testynaojcostwo.pl/uznalem-dziecko-a-nie-jest-moje/
  2. https://aliantlaw.pl/blog/zwrot-alimentow-uiszczanych-na-nie-swoje-dziecko

To może Cię zainteresować: Ile mogą wynosić alimenty?

Rate this post
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/05/2022, Data aktualizacji: 23/05/2022

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium