Według polskiego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego świadczenie alimentacyjne przysługuje uczącemu się dziecku, dopóki nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Ile wynosi kwota świadczenia alimentacyjnego i jakie są podstawy do ich uzyskania? Ile mogą wynosić alimenty?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Alimenty – jakie są podstawy do ich uzyskania?
- Ile mogą wynosić alimenty?
- Alimenty – do kiedy należą się dziecku?
Alimenty – jakie są podstawy do ich uzyskania?
Zgodnie z prawem rodzic jest zobligowany do zapewnienia dziecku fizycznego i społecznego rozwoju, co przekłada się na obowiązek finansowania jego uzasadnionych potrzeb. Zakres świadczenia alimentacyjnego obejmuje więc:
- zaspokajanie potrzeb fizycznych, np.:
– wyżywienie;
– mieszkanie;
– profilaktyka zdrowia i leczenie;
– zakup odzieży i środków higieny osobistej. - zapewnienie możliwości zdobycia wykształcenia (również szkoły prywatne, kursy, podnoszenie kwalifikacji);
- zaspokajanie potrzeb kulturalnych.
Warunkiem otrzymania alimentów jest złożenie w sądzie wniosku lub pozwu o ich zasądzenie.
Ile mogą wynosić alimenty?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie określa progów kwoty świadczenia alimentacyjnego, bowiem zależy ona od potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych rodzica (zarówno posiadanego majątku, jak i możliwości zarobkowych wynikających z jego wykształcenia, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania).
Wysokość alimentów zależy zatem od okoliczności i w uzasadnionych przypadkach, na wniosek stron, może ulec zmianie (np. podjęcie nauki w prywatnej szkole wiąże się z większymi potrzebami dziecka, a utrata pracy lub zdrowia zobowiązanego rodzica z jego mniejszymi możliwościami).
O wysokości alimentów decyduje sąd.
To może Cię zainteresować: Kiedy można wnieść o obniżenie alimentów?
Alimenty – do kiedy należą się dziecku?
Jak wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzic ma obowiązek finansowania potrzeb dziecka, dopóki nie jest ono w stanie robić tego samodzielnie.
Obowiązek świadczenia alimentacyjnego nie wygasa więc z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości, ani w momencie odebrania dyplomu, a dopiero wyrok sądu może go uchylić.
Jeśli dziecko nadal uczy się lub podnosi kwalifikacje, nie mogąc podjąć zatrudnienia zapewniającego samodzielność, rodzic zobowiązany jest do świadczenia alimentacyjnego. Jeśli jednak dziecko zakończyło naukę, a brak pracy wynika np. z jego lenistwa, sąd na ogół uchyla obowiązek.
Obowiązek może zostać uchylony również wobec mężczyzn, którzy wykonali badanie DNA wykluczające ich ojcostwo. W takim przypadku nie mogą żądać zwrotu dotychczas poniesionych kosztów, ale mogą uchronić się przed kolejnymi, wieloletnimi wydatkami.
Test na ojcostwo warto więc wykonać przy posiadaniu jakichkolwiek podejrzeń, aby zabezpieczyć się przed płaceniem alimentów na nieswoje dziecko.