Porównanie grup krwi mężczyzny i dziecka nie jest traktowane przez sąd jako dowód wystarczający, ponieważ nie jest on pewny. Ustalanie ojcostwa przeprowadza się na podstawie jednoznacznych wyników testu DNA na ojcostwo.
Spis treści
Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi
Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi nie jest możliwe w sposób pewny, ponieważ korzystając z porównania grup krwi można jedynie wykluczyć wstępnie ojcostwo, natomiast nie da się go potwierdzić. Ma to związek z tym, że grupy krwi są tylko 4 (A, B, AB i 0), więc nie są one unikalne dla każdego człowieka, nie mogą być jego wyróżnikiem. Chociaż grupa krwi dziedziczona jest po rodzicach, wiele osób ma tę samą, a niektóre kombinacje grup krwi rodziców sprawiają, że dziecko może mieć jeden ze wszystkich wariantów. Co więcej, grupa krwi dziecka ostatecznie znana jest dopiero po ukończeniu przez nie 2. roku życia.
Antygen D odziedziczony choćby od jednego z rodziców decyduje o tym, że dziecko będzie miało układ Rh+. Może wystąpić przypadek, ukazany w tabelce, gdy oboje rodzice mają układ Rh+ a ich dziecko będzie miało układ Rh-. Natomiast jeżeli oboje rodzice mają układ Rh-, a więc nie mają antygenu D, wtedy ich dziecko też go nie będzie miało i odziedziczy układ Rh-.
Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi – test DNA daje pewność
Ustalenie ojcostwa w sądzie następuje wyłącznie po przedstawieniu dowodów pewnych. Takim dowodem jest wynik badania DNA na ojcostwo, który w sposób jednoznaczny wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Bazuje on bowiem na ustaleniu i porównaniu profili DNA („genetycznych odcisków palca”) dziecka, mężczyzny i matki, które dla każdego są charakterystyczne. Porównanie to pozwala znaleźć cechy wspólne, które świadczą o pokrewieństwie.
O tym jak ustalić ojcostwo na podstawie badania DNA przeczytasz tutaj
Zobacz też: