Ustalenie ojcostwa - jakie obowiązują terminy? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – jakie obowiązują terminy?

Ustalenie ojcostwa – jakie obowiązują terminy?

Ojcostwo nie zawsze jest przesądzone z góry. Dzieje się tak jedynie wówczas, kiedy dziecko rodzi się w związku małżeńskim, wówczas za ojca dziecka uważany jest małżonek. Problemem mogą okazać się narodziny dziecka ze związku nieformalnego lub co gorzej, jeśli matka dziecka jest małżonka innego mężczyzny czy jest krótko po rozwodzie. Wówczas należy przeprowadzić tzw. zaprzeczenie ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa termin – domniemanie prawne
Ustalenie ojcostwa termin – uznanie w Urzędzie Stanu Cywilnego
Ustalenie ojcostwa termin – ustalenie ojcostwa przez sąd
Ustalenie ojcostwa termin – skutki ustalenia ojcostwa

Ustalenie ojcostwa termin – domniemanie prawne

Ustalenie ojcostwa termin – okazuje się, że czas może mieć wpływ na to…kto zostanie uznany ojcem dziecka. Istnieje zasada domniemania ojcostwa, zgodnie z którą za ojca dziecka uznaje się małżonka kobiety, która rodzi dziecko w trakcie trwania małżeństwa lub w terminie pierwszych 300 dni po jego ustaniu. Zasada ta obowiązuje nawet wówczas, kiedy sam małżonek nie przyznaje się do pokrewieństwa z dzieckiem.

Ustalenie ojcostwa termin – uznanie w Urzędzie Stanu Cywilnego

Pary w związkach nieformalnych mogą uznać ojcostwo przed urzędnikiem USC – zaleca się zrobić to niezwłocznie, najlepiej przy sporządzaniu aktu urodzenia. Procedura może zostać przeprowadzona tak naprawdę nie później niż do dnia, w którym dziecku uzyskuje pełnoletność. Jeśli ojciec złożył oświadczenie w USC, kobieta powinna potwierdzić jego ojcostwo w przeciągu kolejnych 3 miesięcy.

Ustalenie ojcostwa termin – ustalenie ojcostwa przez sąd

Sądowe ustalenie ojcostwa możliwe jest np. wówczas, kiedy nie ma porozumienia pomiędzy rodzicami dziecka. Nie ma określonego terminu, w którym strony mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie ojcostwa – w tym przypadku nie obowiązują zasady przedawnienia. Matka ani domniemany ojciec nie mogą jednak wystąpić z wnioskiem do sądu, kiedy dziecko zmarło lub osiągnęło pełnoletność.

Ustalenie ojcostwa termin – skutki ustalenia ojcostwa

Uznanie ojcostwa mężczyzny sprawia, że uzyskuje on prawa rodzicielskie na równi z matką dziecka. Uznanie ojcostwa to również korzyści dla dziecka – ma ono prawo do dziedziczenia po śmierci ojca, ponadto nabywa prawo do alimentów.

Data publikacji: 25/11/2021, Data aktualizacji: 09/12/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium