Ustalenie ojcostwa - czy obowiązują konkretne terminy? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – czy obowiązują konkretne terminy?

Ustalenie ojcostwa – czy obowiązują konkretne terminy?

Wielu mężczyzna zastanawia się, czy istnieje ustalenie ojcostwa termin. Otóż można wykonać badania na ojcostwo zarówno tuż po narodzinach dziecka, jak i w późniejszym czasie. Zdarza się, że badania są wykonywane nawet kiedy dziecko osiągnęło pełnoletność. Dla laboratorium nie ma znaczenia, w jakim wieku są osoby poddawane badaniu.

Ustalenie ojcostwa termin – co należy zrobić, żeby ustalić ojcostwo?
Ustalenie ojcostwa termin – czy mogą być różne terminy ustalenia ojcostwa?
Ustalenie ojcostwa termin- w jaki sposób następuje ustalenie ojcostwa?
Ustalenie ojcostwa termin – ile czasu się czeka na rozprawę o ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa termin – co należy zrobić, żeby ustalić ojcostwo?

Potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa może odbywać się na podstawie wykonanych badań genetycznych. Wystarczy zlecić badanie w laboratorium, gdzie przekazuje się próbki, a na wynik oczekuje się do 10 dni roboczych. W przypadku potwierdzenia ojcostwa wynik ma 99,9999% wiarygodności, natomiast dla zaprzeczenia ojcostwa jest to 100%. Badanie można zlecić prywatnie lub robi to sąd po wszczęciu postępowania o ustalenie ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa termin – czy mogą być różne terminy ustalenia ojcostwa?

Terminy ustalenia ojcostwa mogą być różne, nie ma znaczenia kiedy badanie na ojcostwo zostanie wykonane. Ważne jest jedynie to, by do laboratorium w jednym czasie trafił próbki materiału genetycznego od domniemanego ojca oraz od dziecka. Próbki muszą zostać pozyskane bezpośrednio przed testem na ojcostwo lub pochodzić z tzw. mikrośladów, które mogą być zabezpieczone znacznie wcześniej.

Ustalenie ojcostwa termin – w jaki sposób następuje ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa następuje po zbadaniu próbek materiału genetycznego i ich porównaniu – w tym celu laboratorium wykorzystuje specjalistyczny sprzęt do analizy DNA. Ponieważ badanie wymaga skrupulatności i nie da się go przeprowadzić w krótkim czasie, standardem jest oczekiwanie na wynik od 5 do 10 dni roboczych.

Ustalenie ojcostwa termin – ile czasu się czeka na rozprawę o ustalenie ojcostwa?

W przypadku sądowego ustalania ojcostwa, na pierwszą rozprawę czeka się od kilku tygodni do kilku miesięcy po złożeniu wniosku do sądu o ustalenie ojcostwa. Takie sprawy zwykle nie kończą się podczas pierwszej rozprawy i jeśli wymagane jest przeprowadzenie badań DNA to strony muszą się liczyć z tym, że postępowanie może trwać nawet kilka miesięcy. Na każdą kolejną rozprawę czeka się bowiem znów co najmniej kilka tygodni.

Data publikacji: 17/01/2022, Data aktualizacji: 14/02/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium