Ustalenie ojcostwa- czy jest trudne?
Ojcostwo nie jest kwestią jednoznaczną – istnieje wiele przypadków, w których ojcowie nie mają pewności co do tego, czy wychowują własne dziecko. Ma to duże znaczenie w sprawach majątkowych czy alimentacyjnych. Warto sprawdzić, jak ustalić ojcostwo wybierając łatwo dostępne metody.
Jak ustalić ojcostwo wykorzystując DNA?
Jak ustalić ojcostwo przez domniemanie ojcostwa?
Jak ustalić ojcostwo przed urzędem?
Jak ustalić ojcostwo przez sąd?
Spis treści
Jak ustalić ojcostwo wykorzystując DNA?
Badanie DNA jest najpewniejszą metodą na ustalenie lub wykluczenie ojcostwa. Próbkę materiału genetycznego pobiera się od dziecka oraz domniemanego ojca, porównując podobieństwo. Laboratoria genetyczne dokonują analizy DNA sprawdzając, jaka część kodu osób wykonujących badanie pokrywa się. Próbki do laboratoriów genetycznych można wysłać samodzielnie poprzez kuriera, dlatego też jest to spore ułatwienie.
Jak ustalić ojcostwo przez domniemanie ojcostwa?
W prawie rodzinnym istnieje domniemanie, iż ojcem dziecka urodzonego podczas trwania małżeństwa jest mąż kobiety. Jeśli taka jest prawda, nie ma potrzeby ustalenia ojcostwa w dodatkowy sposób. Można powiedzieć, iż ojcostwo jest wówczas uznawane „z urzędu”. Nie ma jednak możliwości ustalenia, czy mężczyzna ten faktycznie jest ojcem – musiałby wykonywać dodatkowe testy DNA.
Jak ustalić ojcostwo przed urzędem?
Uznanie ojcostwa przed urzędem odbywa się w przypadku związków partnerskich. Ojciec musi w obecności kierownika USC złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa, natomiast matka musi ten fakt potwierdzić. Uznanie ojcostwa można przeprowadzić zarówno przed jak i po porodzie. Warto jednak podkreślić, że domniemanym ojcem dziecka kobiety, która jest w związku małżeńskim jest właśnie jej małżonek.
Jak ustalić ojcostwo przez sąd?
Sądowe ustalenie ojcostwa opiera się na badaniach genetycznych, które są zlecane przez sąd. Badania będą uznawane za wiarygodne dopiero jeśli zostaną zachowane określone procedury – interpretacja wyniku czy pobieranie próbki w obecności osób trzecich. Analiza DNA wykonywana na własną rękę nie może zostać uznana przez sąd za dowód w sprawie, dlatego też nie ma sensu na wykonywanie analizy zanim zleci ją sąd.
pewnytato.pl Data publikacji: 27/10/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021