Testy na ojcostwo - jak można je wykonywać? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo – jak można je wykonywać?

Testy na ojcostwo – jak można je wykonywać?

Kto sięga po testy na ojcostwo, Czy testy na ojcostwo dostępne są w czasie ciąży, Czy testy na ojcostwo można zrobić anonimowo, Po jakim czasie otrzymuje się wynki testów na ojcostwo

Testy na ojcostwo to popularna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Badania są dostępne dla każdego i to w całkiem przystępnej cenie. W ostatnich latach widoczny jest wzrost zainteresowania testami na ojcostwo, wykonywanymi do celów prywatnych. Nauka poszła o krok naprzód i oferuje testy na ojcostwo możliwe do wykonania jeszcze podczas trwania ciąży.

Kto sięga po testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo dostępne są w czasie ciąży?
Czy testy na ojcostwo można zrobić anonimowo?
Po jakim czasie otrzymuje się wyniki testów na ojcostwo?

Kto sięga po testy na ojcostwo?

Po testy na ojcostwo najczęściej sięgają mężczyźni, którzy nie są pewni swojego ojcostwa lub wręcz chcą je wykluczyć. Stosunkowo często z testów korzystają matki, które miały więcej niż jednego partnera i nie wiedzą kto jest ojcem, lub które chcą udowodnić ojcostwo konkretnemu partnerowi. Takie testy mogą wykonywać także inne osoby z rodziny, a nawet pełnoletnie dzieci. Bardzo często wykorzystuje się analizę DNA podczas spraw o alimenty czy ustalenia opieki nad dziećmi.

Czy testy na ojcostwo dostępne są w czasie ciąży?

Obecnie możliwe jest wykonywanie testów na ojcostwo podczas trwania ciąży. Jest to analiza DNA zwykle wykonywana podczas badań prenatalnych inwazyjnych, kiedy pobiera się np. próbkę płynu owodniowego. Po tego typu testy można sięgać już od 8 tygodnia ciąży, a więc na jej bardzo wczesnym etapie. Minusem jest jednak bardzo wysoka cena takiego badania na ojcostwo, wynosząca nawet 6 tysięcy złotych.

Czy testy na ojcostwo można zrobić anonimowo?

Laboratoria wykonujące testy na ojcostwo zapewniają pacjentowi całkowitą dyskrecję. Możliwe jest pobranie próbek w domu i przesłanie ich bezpośrednio do laboratorium. Wyniki są przesyłane do klienta pocztą lub drogą elektroniczną. Dzięki temu żadna osoba trzecia nie dowie się o badaniach ojcostwa.

Po jakim czasie otrzymuje się wyniki testów na ojcostwo?

Wyniki testów na ojcostwo standardowo otrzymuje się po 5-10 dniach roboczych, przy czym czas ten liczony jest od dnia dostarczenia próbek do laboratorium. Oczywiście zależy to od laboratorium oraz metody wykonywania badań DNA. Jeśli badanie wykonuje się w okresie świątecznym, kiedy przypada wiele dni wolnych, należy uzbroić się w cierpliwość – otrzymanie wyników może się opóźnić.

Data publikacji: 24/02/2020, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium