Testy na ojcostwo – gdzie można je wykonać?
Testy na ojcostwo bardzo często wykorzystywane są do wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa, można je również wykorzystywać w sprawach sądowych. W Polsce jest coraz więcej laboratoriów, oferujących test na ojcostwo z wymazu z policzka lub mikrośladów. W niektórych placówkach możliwe jest wykonanie badania jeszcze podczas trwania ciąży.
Test na ojcostwo – gdzie można go zrealizować?
Jak wygląda test na ojcostwo z punktu widzenia pacjenta?
Test na ojcostwo zlecany prywatnie czy przez sąd – jakie są różnice?
Prywatny test ojcostwa – czy można go wykorzystać w sądzie?
Spis treści
Test na ojcostwo – gdzie można go zrealizować?
Test na ojcostwo zawsze wykonywany jest w laboratorium, które specjalizuje się w analizach genetycznych. Ofertę tego typu placówki znajdziemy w internecie – laboratoria działają w każdym większym mieście. Próbki można dostarczać do laboratoriów poprzez kuriera, dlatego nie ma przeszkód, by skorzystać z oferty laboratorium z innego miasta.
Jak wygląda test na ojcostwo z punktu widzenia pacjenta?
Test na ojcostwo nie wymaga specjalnych przygotowań – jego najprostsza wersja polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca oraz dziecka. Cały „zabieg” trwa maksymalnie kilka minut, materiał jest porównywany i po 5-10 dniach roboczych laboratorium wydaje wyniki badania. Możliwe jest również wykonanie testu na podstawie próbki krwi czy mikrośladów.
Test na ojcostwo zlecany prywatnie czy przez sąd – jakie są różnice?
Teoretycznie test na ojcostwo prywatny i sądowy to takie samo badanie. Różni się jedynie procedurami, które muszą być zachowane w przypadku badań na ojcostwo zlecanych przez sąd. Pobranie próbek musi odbyć się w obecności personelu medycznego, a wynik musi być potwierdzony przez biegłego sądowego – wiąże się to z wyższym kosztem badania. Sam proces analizowania próbek nie różni się niczym od tego, któremu poddawane są próbki pochodzące z badań prywatnych.
Prywatny test ojcostwa – czy można go wykorzystać w sądzie?
Niestety, prywatny test na ojcostwo nie może stanowić dowodu w sądzie. Istnieje bowiem możliwość sfałszowania wyniku, np. na etapie pobierania próbek. Z tego też powodu sąd może zlecić dodatkowe badanie przy zachowaniu własnych procedur bezpieczeństwa. Dopiero wówczas wynik może zostać uznany za dowód w sądzie.
pewnytato.pl Data publikacji: 24/02/2020, Data aktualizacji: 04/02/2021