Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego

Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego

Sądowe ustalenie ojcostwa wcale nie musi być skomplikowane. Postępowanie toczy się dość szybko, jeśli matka i domniemany ojciec współpracują z sądem. A co, jeśli ojciec nie stawia się na rozprawie? Postępowanie wciąż jest możliwe. Zobacz, jak w takiej sytuacji przebiega sprawa o ustalenie ojcostwa.

sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Ustalenie ojcostwa w sądzie – najważniejsze informacje

▶ Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego – czy grożą za to jakieś konsekwencje?

Ustalenie ojcostwa w sądzie – najważniejsze informacje

W sytuacji, gdy dziecko nie pochodzi ze związku formalnego lub nie zostało uznane przez żadnego mężczyznę, można wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa 🕵. Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego lub powoda. Może to zrobić matka, pełnoletnie dziecko, prokurator lub mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem danego dziecka 👶 [1], [2].

Podczas postępowania sąd musi zweryfikować ojcostwo mężczyzny. W tym celu może przesłuchać świadków lub zapoznać się z otrzymaną korespondencją. Jednak najbardziej wiarygodnym dowodem dla sądu będą badania DNA 🧬. Możemy wykonać je samodzielnie przed rozpoczęciem postępowania. Jednak nie może być to jakikolwiek test na ojcostwo. Najlepiej, aby było to badanie z zachowaniem procedur sądowych. Oznacza to, że od domniemanego ojca, dziecka i matki pobrane zostać muszą wymazy z policzka, a każda z badanych osób przed pobraniem musi potwierdzić swoją tożsamość. Nie możemy oddać do analizy próbki innego rodzaju. Jeśli nie wykonamy badania prywatnie, to najprawdopodobniej skieruje nas na nie sąd 👨‍⚖ [2].

Uznanie ojcostwa danego mężczyzny skutkuje przyznaniem mu władzy rodzicielskiej. Dziecku od tego momentu przysługuje prawo do noszenia nazwiska ojca, otrzymywania alimentów i dziedziczenia spadku po ojcu 💰. Matka dziecka z kolei może wnioskować o zwrot kosztów, które poniosła w związku z ciążą i porodem [2], [3].

Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego – czy grożą za to jakieś konsekwencje?

Wielu ojców próbuje uniknąć płacenia alimentów, nie stawiając się na rozprawie. Jest to bezskuteczne rozwiązanie. W Polskim prawie istnieje zapis mówiący, że sytuacji, gdy nie da się ustalić miejsca pobytu ojca, sąd musi wyznaczyć kuratora. Będzie on reprezentował domniemanego ojca podczas postępowania 👥 [4].

W przypadku nieobecności ojca na postępowaniu matka lub pełnoletnie dziecko będą musieli udowodnić ojcostwo 📈 danego mężczyzny. W tym celu przedstawić muszą konkretne dowody 🔍. Może być to np. korespondencja, zdjęcia czy zeznania świadków. Najlepszym i niepodważalnym dowodem będzie jednak badanie DNA na ojcostwo. Po zapoznaniu się z dowodami sąd wyda tzw. wyrok zaoczny. Może on w nim uznać ojcostwo lub oddalić powództwo, jeśli uzna dowody za niewystarczające ❌ [4].

 

Źródła:

  1. https://mamotoja.pl/rodzina/prawo-i-finanse/ustalenie-ojcostwa-kto-moze-zlozyc-pozew-czy-mozna-domagac-sie-alimentow-16070-r1/
  2. https://pewnytato.pl/ustalenie-ojcostwa-krok-kroku/
  3. https://www.infor.pl/prawo/alimenty/ustalenie-ojcostwa/251755,Jakie-sa-skutki-uznania-ojcostwa.html
  4. https://bezprawnik.pl/ustalenie-ojcostwa/

To również może Cię zainteresować: Sądowe ustalenie ojcostwa – czy badanie DNA musi być zlecone przez sąd?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/09/2022, Data aktualizacji: 30/09/2022

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium