Jak udowodnić ojcostwo? Sprawdź to! Pewnytato.pl
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: porady > Jak udowodnić ojcostwo?

Jak udowodnić ojcostwo?

Zastanawiasz się, jak udowodnić ojcostwo? Najpewniejszym sposobem jest wykonanie testu DNA na ojcostwo. Dla własnej wiedzy wystarczy badanie prywatne, a dla sądu – badanie ojcostwa do celów sądowych. Pamiętaj, że tylko test genetyczny jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo.

jak udowodnić ojcostwo

Jak udowodnić ojcostwo? Tylko test DNA

Dzięki porównaniu materiału genetycznego dziecka i mężczyzny można w wiarygodny sposób sprawdzić ojcostwo. Na podstawie pobranych próbek ustala się ich profile genetyczne – nazywane „genetycznymi odciskami palca” – które można ze sobą zestawić.

Taki profil jest unikatowy dla każdego człowieka i odziedziczony po rodzicach (połowa po ojcu, połowa po matce). To właśnie dlatego takie porównanie jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo.

Badanie na ojcostwo – dowód dla sądu

Rezultat badania ojcostwa do celów sądowych staje się dowodem rozstrzygającym w wielu różnych sprawach. Chodzi przede wszystkim o ustalenie czy zaprzeczenie ojcostwa, a także sprawy o spadek czy alimenty. Sądowy test ojcostwa wymaga zachowania konkretnej procedury formalnej. Ważne jest m.in. sprawdzenie tożsamości uczestników czy pobranie próbek (zwykle wymaz z policzka) w placówce.

Można wykonać również badanie dla własnej wiedzy – na podstawie dowolnych próbek, nawet pozornie nietypowych (używana maszynka do golenia, smoczek dziecka czy włosy z cebulkami). Wynik takiego testu często wykorzystuje się jako dowód wstępny.

Zobacz też: Urodzenie dziecka po rozwodzie – to może Cię zaskoczyć

Wynik badania ojcostwa jest zawsze pewny

Analizowane w teście fragmenty DNA (markery) są niezmienne przez całe życie, a DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu. To właśnie dlatego pewny test na ojcostwo można wykonać z dowolnych próbek.

Co ważne, wyniku takiego badania nie da się sfałszować. Nawet jeśli badana osoba jest pod wpływem używek, w czasie infekcji czy nie stosuje się do zaleceń laboratorium (je, pali papierosy czy w inny sposób zanieczyszcza jamę ustną przed pobraniem próbki) – nie wpłynie to na wynik. W przypadku próbek nietypowych trzeba mieć oczywiście pewność, że należą do właściwej osoby.

Badania na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży. Już od 8 tygodnia ciąży w krwiobiegu ciężarnej znajduje się DNA jej dziecka, które może zostać wyizolowane i porównane z materiałem od mężczyzny.

Jak udowodnić ojcostwo?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

test na ojcostwo w ciąży baner