Zastanawiasz się, jak udowodnić ojcostwo? Najpewniejszym sposobem jest wykonanie testu DNA na ojcostwo. Dla własnej wiedzy wystarczy badanie prywatne, a dla sądu – badanie ojcostwa do celów sądowych. Pamiętaj, że tylko test genetyczny jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo.
Spis treści
Jak udowodnić ojcostwo? Tylko test DNA
Dzięki porównaniu materiału genetycznego dziecka i mężczyzny można w wiarygodny sposób sprawdzić ojcostwo. Na podstawie pobranych próbek ustala się ich profile genetyczne – nazywane „genetycznymi odciskami palca” – które można ze sobą zestawić.
Taki profil jest unikatowy dla każdego człowieka i odziedziczony po rodzicach (połowa po ojcu, połowa po matce). To właśnie dlatego takie porównanie jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo.
Badanie na ojcostwo – dowód dla sądu
Rezultat badania ojcostwa do celów sądowych staje się dowodem rozstrzygającym w wielu różnych sprawach. Chodzi przede wszystkim o ustalenie czy zaprzeczenie ojcostwa, a także sprawy o spadek czy alimenty. Sądowy test ojcostwa wymaga zachowania konkretnej procedury formalnej. Ważne jest m.in. sprawdzenie tożsamości uczestników czy pobranie próbek (zwykle wymaz z policzka) w placówce.
Można wykonać również badanie dla własnej wiedzy – na podstawie dowolnych próbek, nawet pozornie nietypowych (używana maszynka do golenia, smoczek dziecka czy włosy z cebulkami). Wynik takiego testu często wykorzystuje się jako dowód wstępny.
Zobacz też: Urodzenie dziecka po rozwodzie – to może Cię zaskoczyć
Wynik badania ojcostwa jest zawsze pewny
Analizowane w teście fragmenty DNA (markery) są niezmienne przez całe życie, a DNA człowieka jest takie samo w każdej komórce organizmu. To właśnie dlatego pewny test na ojcostwo można wykonać z dowolnych próbek.
Co ważne, wyniku takiego badania nie da się sfałszować. Nawet jeśli badana osoba jest pod wpływem używek, w czasie infekcji czy nie stosuje się do zaleceń laboratorium (je, pali papierosy czy w inny sposób zanieczyszcza jamę ustną przed pobraniem próbki) – nie wpłynie to na wynik. W przypadku próbek nietypowych trzeba mieć oczywiście pewność, że należą do właściwej osoby.
Badania na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży. Już od 8 tygodnia ciąży w krwiobiegu ciężarnej znajduje się DNA jej dziecka, które może zostać wyizolowane i porównane z materiałem od mężczyzny.
Mam romans z kobietą, która za tydzień rodzi. Ona ma męża i twierdzi, że to jego dziecko, on nic nie wie o romansie. Ja na 99% jestem przekonany, że to jest moje dziecko, gdyż przez 10 lat nie mogła zajść w ciążę z mężem, a zaszła w ciągi 2 miesięcy naszego romansu. Co mogę zrobić żeby się dowiedzieć, czy to moje dziecko? Kobieta nie wyraża zgody na badanie dna.
Dzień dobry, do badania od dziecka wystarczy przekazać np. smoczek, gumki z pampersa, chusteczkę z katarem – próbki dyskretne również świetnie nadają się do ustalenia ojcostwa. Wielu naszych Pacjentów poleca laboratorium testDNA: https://www.testdna.pl/ojcostwo/, które ma ponad 17-letnie doświadczenie w analizie różnego rodzaju próbek.