Sądowe ustalenie ojcostwa - najważniejsze informacje Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa

Jakich sytuacji może dotyczyć sądowe ustalenie ojcostwa, Dlaczego warto dopuścić sądowe ustalenie ojcostwa przed narodzeniem dziecka, Jakie skutki prawne budzi sądowe ustalenie ojcostwa, Jakie okoliczności mają znaczenie przy sądowym ustaleniu ojcostwa
Sądowe ustalenie ojcostwa, jak wskazują statystyki staje się coraz bardziej popularne niż jeszcze 10 lat temu. Dzięki takiemu działaniu można w sposób ostateczny uregulować wiele innych kwestii sądowych związanych z ojcostwem. Do kwestii takich można w szczególności zaliczyć sprawy rozwodowe.

Jakich sytuacji może dotyczyć sądowe ustalenie ojcostwa?
Dlaczego warto dopuścić sądowe ustalenie ojcostwa przed narodzeniem dziecka?
Jakie skutki prawne budzi sądowe ustalenie ojcostwa?
Jakie okoliczności mają znaczenie przy sądowym ustaleniu ojcostwa?

Jakich sytuacji może dotyczyć sądowe ustalenie ojcostwa?

Jeżeli chodzi o sądowe ustalenie ojcostwa to może ono dotyczyć takich sytuacji jak rozwód, alimenty, czy też na przykład spadek. Są to jedne z najpopularniejszych sytuacji, w trakcie których zostaje podjęta decyzja o wykonaniu takiego badania na ojcostwo.

Dlaczego warto dopuścić sądowe ustalenie ojcostwa przed narodzinami dziecka?

Sądowe ustalenie ojcostwa przed narodzinami dziecka warto dopuścić przede wszystkim dlatego, ponieważ domniemany ojciec dziecka będzie miał rozwiane wszelkie możliwości co do tego, czy warto dawać własne nazwisko takiemu dziecku, jak również w razie potrzeby będzie mógł uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko, w sytuacji gdy on i matka dziecka nie będą żyli we wspólnym pożyciu po jego narodzeniu. Warto także pamiętać, że test na ustalenie ojcostwa jeszcze w trakcie trwania ciąży można wykonać po 10 miesiącu od momentu zapłodnienia. Test wykonany wcześniej nie będzie miał żadnej mocy prawnej w stosunku regulowania spraw prawnych między stronami. Trzeba także pamiętać, iż koszt takiego ustalenia ojcostwa, jak i całej sprawy, która trafia do sądu ponosi tylko i wyłącznie strona wnosząca powództwo.

Jakie skutki prawne budzi sądowe ustalenie ojcostwa?

Jeżeli chodzi o skutki prawne, jakie budzi sądowe ustalenie ojcostwa to przede wszystkim pozwala ono na potwierdzenie w 99,9999% potwierdzić ojcostwo domniemanego ojca, bądź w 100% takiemu ojcostwu zaprzeczyć. Potwierdzenie ojcostwa nigdy nie będzie wynosiło 100%, ponieważ na całym świecie może żyć inna osoba o takim samym profilu genetycznym u dwóch różnych osób, które w żaden sposób nie są ze sobą spokrewnione.

Jakie okoliczności mają znaczenie przy sądowym ustaleniu ojcostwa?

Przy sądowym ustaleniu ojcostwa przede wszystkim mają znaczenie takie okoliczności jak dobry interes dziecka, jak również dobry interes społeczeństwa.

Data publikacji: 23/08/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium