Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: alimenty > Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć?

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć?

Naciąganie na alimenty

Przy pojawieniu się wątpliwości co do ojcostwa oraz podejrzeń o płacenie alimentów na cudze dziecko warto zrealizować badanie DNA. Rezultat testu jest pewny, co pozwala potwierdzić albo wykluczyć ojcostwo, a dzięki temu także uporządkować swoją sytuację prawną. Badanie genetyczne do celów sądowych to najpewniejszy dowód np. w sprawie o alimenty.

Kiedy mężczyzna płaci na nieswoje dziecko…

Zdarzają się sytuacje, kiedy mężczyzna płaci alimenty na dziecko, które wcale nie pochodzi od niego. Zwykle takie sytuacje mają miejsce w związkach, w których dziecko pojawia się po krótkim czasie.

Niedawno zgłosił się do nas mężczyzna z podobnym problemem. Pojawiły się u niego wątpliwości co do tego, czy jest ojcem. Jego partnerka okazała się być w ciąży jedynie miesiąc po tym, kiedy pierwszy raz się spotkali.

Gdy dziecko się urodziło, mężczyzna zaczął płacić alimenty, jednak związek nie przetrwał. Później matka dziecka utrudniała kontakt z synem. Mężczyzna zdecydował się więc na realizację badania DNA. Wynik testu wiarygodnie wykluczył jego ojcostwo względem tego dziecka, co pozwoliło podjąć odpowiednie kroki prawne.

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? Badanie DNA

Test DNA zawsze gwarantuje pewny rezultat, czyli jednoznacznie potwierdza bądź wyklucza ojcostwo danego mężczyzny względem danego dziecka. Przeprowadzając badanie wykorzystywany jest bowiem materiał genetyczny uczestników. Specjalista ustala tzw. profile genetyczne, nazywane „genetycznymi odciskami palca” – unikalne dla każdej osoby i odziedziczone po rodzicach (połowa po matce, połowa po ojcu). Zostają one ze sobą porównane. Badane odcinki DNA nie zmieniają się przez całe życie, a więc takie badanie wystarczy zrealizować tylko raz.

Jeśli wynik testu przedstawiany jest w sądzie, najlepiej wykonać sądowe ustalenie ojcostwa. Zleca się je prywatnie bądź przez sąd i wykorzystuje się specjalną procedurę (np. pobranie próbek w obecności świadków). Prywatne badanie ojcostwa także gwarantuje pewny wynik, ale dla sądu może być dowodem wstępnym, nie rozstrzygającym. Jest to związane z tym, że w czasie takiego badania nie potwierdza się tożsamości badanych.

Naciąganie na alimenty. Jak tego uniknąć? Kroki prawne

Mężczyzna może wnieść pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa – zależnie od swojej sytuacji. Pierwszy z nich składa się w momencie, gdy dziecko wcześniej zostało uznane (po narodzinach albo jeszcze w ciąży), jednak potem okazało się, że nie pochodzi ono od danego mężczyzny. Drugi natomiast dotyczy sytuacji, w której istnieje domniemanie, że mężczyzna to ojciec dziecka (gdy to mąż matki, gdy był nim, kiedy dziecko się urodziło albo gdy urodziło się ono do 300 dni od dnia ustania ich małżeństwa). Osoba składająca pozew musi dotrzymać terminów, a także przedstawić w sądzie dowody, że dziecko nie pochodzi od niego. Można również złożyć wniosek o zniesienie alimentów na dziecko.


Zobacz też:

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 20/12/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: alimenty

2komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium