Rozwód z orzeczeniem o winie - kilka informacji Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Rozwód z orzeczeniem o winie – kilka informacji

Rozwód z orzeczeniem o winie – kilka informacji

Rozwód to jedna z najtrudniejszych spraw, z którą przychodzi się zmierzyć niektórym z par. Sąd może ustalić, czy winę o rozpadzie pożycia ponosi jedno, oboje lub żadne z małżonków.  Co w przypadku, gdy jedna ze stron chce uzyskać rozwód na swoją korzyść, rozwód z orzeczeniem o winie? Oto kilka istotnych kwestii. 

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Kiedy warto uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie a dzieci
Rozwód z orzeczeniem o winie a konsekwencje

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie? Najważniejszą kwestią są alimenty, których może zażądać mąż lub żona od drugiej strony, która została uznana przez sąd jako winna rozpadu pożycia małżeńskiego. Należy podkreślić, że małżonek wyłącznie winny nie może rościć sobie prawa do alimentów, nawet jeśli żyje alimenty spowodowałoby spadek poziomu jego życia.

Kiedy warto uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Kiedy warto uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie? Jeśli jednej ze stron zależy na orzeczeniu winy małżonka, to przede wszystkim powinno być to uzasadnione. Do najczęstszych przyczyn rozwodu zalicza się nadużywanie alkoholu, przemoc fizyczna jak i psychiczna, zaniedbywanie rodziny, niedopasowanie seksualne czy zdrada. Warto zaznaczyć, że poprzez zdradę rozumie się nie tylko zdradę fizyczną, ale i czynności mogące sprawiać wrażenie niewierności.

Rozwód z orzeczeniem o winie a dzieci

Wiele osób jest przekonana, że małżonek winny rozpadowi małżeństwa będzie miał mniejsze prawa nad sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Warto zaznaczyć, że orzeczenie sądu dotyczy relacji małżonków, a nie władzy rodzicielskiej. Są jednak przypadki, rozwodu z orzeczeniem o winie wraz z odebraniem władzy nad dzieckiem w przypadku, kiedy rodzic np. stosował przemoc fizyczną lub psychiczną.

Rozwód z orzeczeniem o winie a konsekwencje

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie? Skutkiem rozwodu z orzeczeniem o winie jest obowiązek alimentacyjny winnego małżonka na rzecz drugiej osoby. Konsekwencją będzie również możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego, a co za tym idzie brak możliwości powrotu do „starego” nazwiska męża. Ponadto powstanie rozdzielność majątkowa i brak możności dziedziczenia spadku po byłym współmałżonku

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 07/03/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium