Ojcostwo – uznanie ojcostwa i badania na ojcostwo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ojcostwo – uznanie ojcostwa i badania na ojcostwo

Ojcostwo – uznanie ojcostwa i badania na ojcostwo

Obecnie coraz więcej dzieci rodzi się w związkach nieformalnych rodziców – rodzi to potrzebę załatwienia kilku formalności jeszcze przed porodem. Mowa o uznaniu ojcostwa przed porodem, które m.in. pozwala na informowanie ojca o stanie zdrowia dziecka. 

Uznanie ojcostwa przed porodem – jak przebiega badanie?
Czym skutkuje uznanie ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy można pić i jeść przed badaniem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ile kosztuje?

Uznanie ojcostwa przed porodem – jak przebiega badanie?

W świetle prawa państwa polskiego ojcem dziecka jest formalny partner matki, czyli mąż. Konieczność uznania ojcostwa przed porodem następuje w momencie kiedy jest to nieformalny związek – wówczas uznanie ojcostwa odbywa się w obecności obojga partnerów w urzędzie stanu cywilnego.

Sprawa może być bardziej skomplikowana, jeśli matka dziecka nie jest pewna co do ojcostwa jednego mężczyzny oraz kiedy to domniemany ojciec dziecka nie uznaje dziecka. Wówczas sprawa trafia do sądu, który nakazuje badanie na ojcostwo – uznanie ojcostwa przed porodem jest wtedy praktycznie nie możliwe, jednak kobieta może ubiegać się o zwrot części kosztów wyprawki. Jest to badanie DNA, które pozwala wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Badanie można wykonać zarówno przy własnych wątpliwościach, jak i na nakaz sądu.

Samo badanie jest w 100% bezpieczne dla obu stron – pobierana jest krew od mężczyzny i dziecka lub kobiety ciężarnej. W wielu laboratoriach zamiast krwi pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Czym skutkuje uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem pozwala na wcześniejszą regulację dotyczącą praw i obowiązków rodzicielskich, a także dzięki temu ojciec może załatwić wszystkie formalności po narodzinach dziecka – nie musi tego robić matka.

Uznanie ojcostwa przed porodem – czy można pić i jeść przed badaniem?

Tak, badanie genetyczne na ojcostwo ułatwiające uznanie ojcostwa przed porodem, nie wymaga od osób uczestniczących bycia na czczo. Jednak jak każde badanie DNA nakłada na uczestników pewne wymagania. Osoby, od których pobierane będą próbki, nie powinny jeść, pić, żuć gumy oraz palić papierosów na co najmniej godzinę przed badaniem. Czas ten może zostać delikatnie skrócony, jeśli stroną jest malutkie dziecko.

Uznanie ojcostwa przed porodem – ile kosztuje?

Samo uznanie ojcostwa przed porodem, które odbywa się przed urzędnikiem stanu cywilnego jest procedurą bezpłatną. Koszty pojawiają się w momencie, kiedy do uznania ojcostwa potrzebne są badania oraz sąd. Wówczas w grę wchodzą koszty testu na ojcostwo – od 500 do 3000 zł. Cena testu na ojcostwo jest w tym przypadku elementem zależnym od tego w jaki sposób się odbywa. Badanie wykonywane w ciąży może kosztować nawet 6000 zł, podobnie cena wykonania testu na polecenie sądu będzie wyższa, niż cena testu dobrowolnego.

Data publikacji: 22/06/2022, Data aktualizacji: 19/07/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium