Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jakie będzie nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?

Jakie będzie nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?

Dziecko przyszło na świat po rozwodzie i zastanawiasz się, czyje będzie nosiło nazwisko? To wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Jeśli maluch urodził się przed upływem 300 dni od rozwodu – będzie to nazwisko byłego męża matki. I to bez względu na to, czy rzeczywiście jest jego ojcem biologicznym! Dlaczego tak jest, jak zmienić nazwisko dziecka po rozwodzie i co jeszcze warto wiedzieć?

nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie

Z artykułu dowiesz się:

Jakie będzie nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie? Mniej niż 300 dni od rozwodu matki

Dziecko będzie nosiło to nazwisko, które zostało przez byłych małżonków wskazane jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Najczęściej jest to więc nazwisko byłego męża. I to bez względu na to, czy jest on biologicznym ojcem dziecka oraz czy byli małżonkowie utrzymują jakikolwiek kontakt…

Dlaczego tak jest? W Polsce obowiązuje zasada domniemania ojcostwa. Mówi ona o tym, że jeśli dziecko przyjdzie na świat w małżeństwie albo w czasie 300 dni od jego unieważnienia lub ustania – ojcem prawnym dziecka będzie (były) mąż matki.

Żeby w tej sytuacji dziecko mogło otrzymać nazwisko ojca biologicznego (nowego partnera matki), trzeba zaprzeczyć ojcostwo byłego męża.

To może Cię zainteresować: Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?

Jakie będzie nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie? Więcej niż 300 dni od rozwodu matki

Rodzice będący w związku nieformalnym (gdy dziecko urodzi się po upływie więcej niż 300 dni od rozwodu matki) mogą złożyć oświadczenie o tym, jakie nazwisko będzie nosiło ich dziecko (nazwisko ojca, matki lub dwuczłonowe). Takie oświadczenie składa się jednocześnie z oświadczeniem o uznaniu ojcostwa.

A jeśli mężczyzna nie chce uznać ojcostwa? Wówczas matka może założyć sprawę o sądowe ustalenie ojcostwa – nazwisko zostanie nadane w wyroku.

Ważne! 300 dni liczone jest od dnia uprawomocnienia wyroku w sprawie rozwodowej.

Jak zmienić nazwisko dziecka po rozwodzie?

Dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od rozwodu. Ma więc nazwisko byłego męża matki, a nie swojego ojca biologicznego. Co zrobić, żeby zmienić jego nazwisko?

Najpierw konieczne jest złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa (i udowodnienie swoich racji, najlepiej wynikiem badania genetycznego). Dopiero później możliwe będzie uznanie ojcostwa przez ojca biologicznego i złożenie wniosku o zmianę nazwiska dziecka.

Poczytaj więcej o zaprzeczeniu i uznaniu ojcostwa:

Do czego przyda się wynik testu na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo pozwala nie tylko uzyskać całkowitą pewność, kto jest biologicznym ojcem dziecka i czyje nazwisko maluch powinien nosić. Wykonanie badania DNA pozwala uzyskać też bardzo dobry dowód dla sądu.

Tak naprawdę test na ojcostwo warto wykonać jeszcze przed złożeniem sprawy o zaprzeczenie ojcostwa. Dlaczego?

1. Oszczędzisz czas i nerwy: sądy bardzo rzadko same z siebie zlecają testy DNA. Najczęściej wykorzystują takie dowody jak zdjęcia, zeznania świadków czy smsy. To powoduje, że czas do wydania wyroku się wydłuża. Jeśli masz już wynik testu genetycznego, często wystarczy tylko jedna rozprawa.

2. Oszczędzisz pieniądze: każda dodatkowa rozprawa to dodatkowe koszty dla stron. Ponadto jeśli jednak sąd zleci badania DNA, prawdopodobnie będą to badania droższe niż te zlecane prywatnie.

3. Wybierzesz wygodne dla siebie badanie: czyli w wybranym przez siebie laboratorium, o wybranej godzinie i w wybranym dniu.


zdjęcie: satyatiwari/pixabay.com

5/5 - (3 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 06/05/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Prawo

2komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium