Na czym polega test na ojcostwo? Jak zrobić test na ojcostwo - pewnytato.pl
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Na czym polega test na ojcostwo?

Na czym polega test na ojcostwo?

na czym polega test na ojcostwo

Test na ojcostwo polega na pobraniu próbek DNA od osób badanych, ustaleniu ich tzw. profili DNA oraz ich porównaniu. Takie badanie wykonać można do celów prywatnych, sądowych albo w ciąży. Test DNA gwarantuje zawsze pewny wynik, więc dzięki niemu jednoznacznie wykluczysz lub potwierdzisz ojcostwo.

Spis treści:
Zamówienie testu na ojcostwo
Pobranie próbek do testu na ojcostwo
Odebranie wyniku testu na ojcostwo

Na czym polega test na ojcostwo? Zamówienie

Jeśli chcesz zrealizować prywatny test na ojcostwo, możesz zrobić to nawet w domu. Zestaw do pobierania próbek zamawia się internetowo (przez e-mail, formularz na stronie lub czat), telefonicznie bądź kupuje osobiście (w laboratorium lub aptece). Na życzenie, laboratoria mogą zapewnić pełną dyskrecję (przesyłka bez pieczątek i oznakowań, możliwość realizacji testu anonimowo, czyli bez podania danych osób badanych).

Sądowy test na ojcostwo musi być natomiast realizowany z wykorzystaniem formalnej procedury, więc wszystkie dane badanych zostają podane. Wystarczy umówić się na pobieranie próbek w placówce blisko miejsca zamieszkania w dogodnym terminie (np. telefonicznie). Aby wykonać test DNA w ciąży, również najlepiej umówić się na wizytę telefonicznie bądź internetowo.

Na czym polega test na ojcostwo? Pobranie próbek

Pobrać próbki do prywatnego testu na ojcostwo możesz samodzielnie w domu lub w placówce. Po zamówieniu zestawu do pobierania próbek wystarczy przekazać wymaz z policzka lub tzw. mikroślady – np. używaną szczoteczkę do zębów czy używany smoczek. Próbki wysyłane są na koszt laboratorium (np. kurierem czy pocztą).

Zobacz też: Najdziwniejsze próbki, z których można wykonać test na ojcostwo

Próbki do testu sądowego pobierane są w placówce w obecności świadków i są to wymazy z policzka lub krew. Przy teście w ciąży wybrać można jedną z dwóch metod: pobranie krwi matki i izolację z niej DNA dziecka lub pobranie materiału dziecka w czasie badań prenatalnych. Próbki dziecka pobiera specjalista w placówce. W przypadku pierwszej metody materiał rodziców to krew matki i wymaz z policzka mężczyzny, a w przypadku drugiej – dowolne elementy z DNA, np. używana maszynka do golenia czy niedopałki papierosów.

Na czym polega test na ojcostwo? Odebranie wyniku

Wynik testu na ojcostwo może zostać Ci przekazany w sposób dowolny: osobiście, mailowo, telefoniczne lub w przesyłce na dowolny adres (pocztą, kurierem, do paczkomatu, poste restante etc.). Jeśli chcesz, koperta będzie dyskretna – bez pieczątek czy oznakowań laboratorium. Przy sądowym teście na ojcostwo do rezultatu dołączona jest specjalna ekspertyza eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni rolę biegłego sądowego.

Przeczytaj również: Ile kosztuje test na ojcostwo?

Rezultat badania DNA jest zawsze pewny i jednoznaczny – bez względu na rodzaj testu czy rodzaj pobranych próbek. Jest to możliwe, ponieważ laboratorium ustala profile genetyczne osób badanych (nazywane „genetycznymi odciskami palca”), które są dla każdego unikalne, dziedziczone po rodzicach i niezmienne.


Zobacz też:

Na czym polega test na ojcostwo?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.