Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa? - informacje Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa? – informacje

Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa? – informacje

Sądowe ustalenie ojcostwa jest metodą ustalenia ojcostwa obowiązującą w polskim prawie. Polega na wniesieniu pozwu w sądzie oraz obligatoryjnym wskazaniu dowodów na złożony wniosek i przedstawioną w nim tezę. Najskuteczniejszą metodą jest przeprowadzenie testu genetycznego, który pozwala stwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwu biologicznemu.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kto może wystąpić z pozwem?
Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy można wystąpić z pozwem?
Sądowe ustalenie ojcostwa – ile może trwać sprawa?
Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje?

Sądowe ustalenie ojcostwa – kto może wystąpić z pozwem?

Sądowe ustalenie ojcostwa rozpoczyna się pozwem, który może złożyć matka, domniemany ojciec, prokurator lub pełnoletnie dziecko. Może to mieć miejsce tylko, gdy dziecko nie posiada innego ojca prawnego lub należy je wcześniej obalić. Pozew składany jest w sytuacji, gdy mężczyzna nie chce lub z wybranych przyczyn nie może dobrowolnie uznać dziecka.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy można wystąpić z pozwem?

Mężczyzna, jak i matka  dziecka mają prawo wnieść pozew o sądowe ustalenie ojcostwa tuż po narodzinach dziecka, aż do momentu  ukończenia przez nie pełnoletności. Takie prawo ma również dziecko, które ukończyło 18 lat. Pozew należy wysłać lub dostarczyć osobiście do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego.

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile może trwać sprawa?

Sądowe ustalenie ojcostwa to procedura, która polega na stwierdzeniu lub zaprzeczeniu biologicznego ojcostwa. W zależności od indywidualnych przypadków i stopnia skomplikowania sprawy może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Czas trwania rozpraw wydłuża się, gdy pojawia się konieczność zaprzeczenia ojcostwa obecnego ojca, który nie jest biologicznym ojcem dziecka, a dopiero w drugiej kolejności uznanie ojcostwa biologicznego ojca na podstawie przeprowadzonej analizy.

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile kosztuje?

Jeśli chodzi o sądowe ustalenie ojcostwa, to strona, która wnosi pozew nie ponosi ani kosztów związanych z prowadzeniem sprawy sądowej, ani kosztów testu DNA. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zaprzeczenia ojcostwa, które wiąże się z poniesieniem kosztów przez osobę wnoszącą wniosek.

Data publikacji: 17/05/2022, Data aktualizacji: 28/06/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium