Na czym polega zaprzeczenie ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Na czym polega zaprzeczenie ojcostwa?

Na czym polega zaprzeczenie ojcostwa?

O zaprzeczenie ojcostwa może starać się każdy mężczyzna, który nie ma pewności, czy jest ojcem swoich dzieci. Ma na to jednak konkretny termin i musi mieć ku temu przesłanki. Aby zaprzeczyć ojcostwu, musi on przedstawić przed sądem odpowiednie dowody. Najlepszym z nich jest genetyczny test na ojcostwo, który może być jedyną podstawą do zaprzeczenia ojcostwa.

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega zaprzeczenie ojcostwa?
Zaprzeczenie ojcostwa – jakie dowody przedstawić przed sądem?
Czy genetyczny test na ojcostwo będzie wystarczającym dowodem w sądzie?

Na czym polega zaprzeczenie ojcostwa?

Aby doszło do zaprzeczenia ojcostwa, mężczyzna udowadnia, że nie jest ojcem dziecka. Musi mieć więc on przesłanki do tego, aby sądzić, że ojcem jest inny mężczyzna. Aby to zrobić, musi najpierw złożyć do prokuratora odpowiedni wniosek, a w trakcie sprawy sądowej przedstawić odpowiednie dowody.

Jeśli od momentu, gdy dowiedział się, że ojcem jest inny mężczyzna, nie minął rok – może złożyć taki wniosek z pominięciem prokuratora.

Zaprzeczenie ojcostwa – jakie dowody przedstawić przed sądem?

Dowodem pomocnym w sprawie może być zdjęcie, film, wiadomość SMS, wiadomość na messengerze czy e-mail. W sądzie można również przedstawić zeznania świadków.

Jednak jedynym niezbitym dowodem są testy DNA, które potwierdzają lub zaprzeczają ojcostwu. Często zdarzają się sytuacje, że pozostałe dowody w sprawie nie wystarczają do zaprzeczenia ojcostwa, więc genetyczne badania na ojcostwo i tak są przeprowadzane.

Są one wtedy wykonywane na koszt stron w odpowiednim laboratorium. Dla sądu są one najważniejszą podstawą do zaprzeczenia ojcostwa, więc warto wykonać je jeszcze przed rozpoczęciem postępowania.

Czy genetyczny test na ojcostwo będzie wystarczającym dowodem w sądzie?

Niezbitym dowodem dla sądu w sprawie o zaprzeczenia ojcostwa będzie genetyczne badanie na ojcostwo. Jeśli na pierwszej rozprawie zostanie przedstawiony wynik badania DNA, to istnieją duże szanse na zakończenie postępowania.

Badanie genetyczne warto więc wykonać jeszcze przed złożeniem wniosku o zaprzeczenie ojcostwa. Zmniejszy to więc czas trwania sprawy, wysokość kosztów sądowych oraz ilość stresu. W przypadku posiadania innych dowodów na zaprzeczenie ojcostwa sprawa może trwać kilka rozpraw, a i tak mogą być one niewystarczające, więc sąd i tak zleci wykonanie genetycznego testu na ojcostwo.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/08/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium