Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa w ciąży > Jak sprawdzić, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka?

Jak sprawdzić, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka?

Ciąża to specyficzny okres, który nie zawsze przebiega zgodnie z naszym planem czy oczekiwaniami. Jednym z problemów, z którymi borykają się przyszli rodzice, bywają rozterki związane z ojcostwem 🤰 Niesie to ze sobą nie tylko niepewność, ale także stres których można się pozbyć w prosty sposób, czyli przeprowadzając test na ustalenie ojcostwa. W jaki sposób i gdzie sprawdzić kto jest ojcem nienarodzonego dziecka? O tym poniżej.

kto jest ojcem nienarodzonego dziecka

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak sprawdzić, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka?

Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny oraz nowoczesnej genetyki ustalenie ojcostwa jest możliwe już od 8 tygodnia ciąży. Brzmi to nieprawdopodobnie, jednak dostępne na rynku badania DNA umożliwiają nawet na tak wczesnym etapie jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa.

⏩ W celu sprawdzenia, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka, wystarczy przeprowadzić badanie genetyczne na ojcostwo. Warto podkreślić fakt, że jego wynik jest równie wiarygodny jak ten otrzymany po wykonaniu badań po narodzinach.

Jakie badania na ojcostwo w ciąży są dostępne?

Istnieją dwie metody pozyskiwania próbek DNA, które można przeprowadzić u kobiety w ciąży:

✅ Test na ustalenie ojcostwa w ciąży od 8 tygodnia – jest to najwcześniej dostępne badanie. W Polsce jest ono wykonywane w nowoczesnym laboratorium przy zastosowaniu opatentowanej, amerykańskiej metody. Polega ono na pobraniu od ciężarnej próbki krwi (podobnie jak do morfologii) oraz wymazu z wewnętrznej ściany policzka domniemanego ojca. Badanie wykorzystuje obecność wolnego płodowego DNA. Pobranie materiału niezbędnego do przeprowadzenia badań można przeprowadzić w jednej z ponad 250 przychodni zlokalizowanych na terenie Polski lub w trakcie wizyty domowej pielęgniarki mobilnej.

✅ Test na ustalenie ojcostwa w ciąży od 15 tygodnia – w celu przeprowadzenia tego badania genetycznego pobierana jest próbka materiału pochodząca od dziecka. Jest nią odrobina płynu owodniowego, który jest pozyskiwany przez lekarza w trakcie wykonywania badań w ciąży pod kontrolą USG. Na terenie Polski dostępnych jest 5 specjalistów z tej dziedziny. Decydując się na przeprowadzenie tego typu testu, można także rozszerzyć spektrum badań o analizy pod kątem najczęściej występujących wad, m.in. zespołu Downa.

Dlaczego warto sprawdzić, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka?

Dzięki wykonaniu testu na ustalenie ojcostwa zyskujesz:

pewność, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka jeszcze we wczesnym etapie ciąży
możliwość zaplanowania przyszłości oraz unormowania sytuacji prawnej
czas na budowanie relacji rodzinnych.

⏩ To może Cię zainteresować: 10 rad, jak wspierać partnerkę w ciąży

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 31/03/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium