Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Związek > 10 rad, jak wspierać partnerkę w ciąży

10 rad, jak wspierać partnerkę w ciąży

Udało się – Twoja partnerka zaszła w ciążę i spodziewacie się upragnionego potomka! To dla Was szczególny, piękny, ale i trudny czas… Dowiedz się, jak wspierać kobietę w ciąży i co zrobić, by być w tym okresie idealnym partnerem!

jak wspierać partnerkę w ciąży

Jak wspierać partnerkę w ciąży?

1. Po prostu bądź przy niej

Twoja obecność i wspólny czas są w tym okresie bardzo ważne. Kobieta czuje się inaczej niż zazwyczaj, więc potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji i spokoju. Jesteś po to, aby je zagwarantować i okazywać swoje uczucia. Niech mama Twojego dziecka poczuje się wyjątkowa – zasługuje na to!

jak wspierać partnerkę w ciąży2. Zdobądź informacje na temat fizjologii ciąży

Najlepiej ze specjalistycznych portali w internecie, książek i od lekarza. Dzięki temu dowiesz się, jakie zmiany zachodzą w organizmie partnerki, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej i jak działają hormony. Dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć wahania nastrojów, nagłe napady wzruszenia czy inne pozornie dziwne zachowania.

3. Wczuj się w sytuację

Teraz bardzo ważne są empatia i cierpliwość. Spróbuj sobie wyobrazić, jak to jest przeżywać nagłe zmiany w swoim ciele, nosić pod sercem nowe życie… Wczuj się zarówno w sytuację emocjonalną, jak i fizyczną Twojej partnerki. Jeśli wymiotuje – zrób wszystko, żeby to doświadczenie było mniej nieprzyjemne!

4. Szanuj zmiany zachodzące w jej ciele

Ciąża zmienia ciało kobiety – pojawiają się dodatkowe kilogramy, rozstępy… Twoja partnerka na pewno będzie chciała mieć pewność, że nadal Ci się podoba. Pod żadnym pozorem nie wytykaj jej wad i nie mów, co powinna zmienić, gdy już urodzi. Zamiast tego praw komplementy i zapewniaj, że wciąż jest dla Ciebie najpiękniejsza na świecie.

5. Spełniaj drobne zachcianki

Szczególnie te kulinarne. Ciąża może przynieść chęć na najdziwniejsze połączenia smaków, ale nic nie powinno Cię dziwić. Zadbaj więc o to, żeby Twoja kobieta miała zawsze możliwość zjedzenia tego, na co ma ochotę – zapełniając lodówkę czy wychodząc wieczorem na zakupy.

6. Działaj ze spokojem

Powinieneś być dla swojej partnerki oparciem w każdej sytuacji. Gdy ona panikuje, denerwuje się, płacze czy krzyczy – Ty bądź spokojny i opanowany. Pamiętaj, że ciąża – szczególnie ta pierwsza – jest dla kobiety piękna, ale też trudna. W końcu boi się o swoje dziecko i chce, by wszystko było jak najlepiej.

7. Ogranicz wyjścia z kolegami

Oczywiście nie chodzi o to, żebyś każdą sekundę spędzał z partnerką. Po prostu pamiętaj, że gdy dziecko się urodzi, nigdy nie będzie już tylko we dwójkę! To teraz są ostatnie chwile na randki, wspólne kolacje czy spokojne wieczory przed telewizorem.

Przeczytaj koniecznie: 5 najczęstszych błędów młodych ojców

8. Pomagaj w domowych obowiązkach

Szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Na początku ciąży Twoja partnerka może nie mieć siły na to, żeby sprzątać cały dom czy codziennie gotować obiady – rozwijające się dziecko wymaga bardzo dużo energii. Wyręczaj ją więc w domowych obowiązkach i zdawaj sobie sprawę ze spadku wydolności fizycznej kobiety.

9. Nie denerwuj się, gdy nie ma ochoty na seks

Może być po prostu zmęczona czy źle się czuć – wtedy nie naciskaj czy nie zachęcaj. W drugim trymestrze ciąży wiele kobiet ma jednak większe libido niż wcześniej, więc być może będą to niezapomniane chwile także na tym polu!

10. Nie zapomnij o dziecku

Okazuj zainteresowanie nie tylko partnerce, ale też maluchowi. Dotykaj brzuszka, mów do niego, przytulaj, dawaj buziaki… Możecie wybrać się razem na USG czy dyskutować o przyszłości dziecka. To na pewno będą wyjątkowe momenty dla Was obojga!

Zobacz też: Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

4.1/5 - (24 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/06/2017, Data aktualizacji: 06/04/2020

Wpisany w:: Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium