5 najczęstszych błędów młodych ojców - pewnytato.pl
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > 5 najczęstszych błędów młodych ojców

5 najczęstszych błędów młodych ojców

Na pewno chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, ale niektóre Twoje zachowania mogą wpływać na nie niekorzystnie. Bycie tatą to bowiem trudna rola, która wymaga wiele cierpliwości i czasu, a także – wiedzy. Jakie błędy popełniają najczęściej młodzi ojcowie? Sprawdź, czego unikać!

1. Strach przed zrobieniem krzywdy

Na pewno czasami boisz się wziąć swoje dziecko na ręce, mocniej przytulić czy zabrać w ciekawe miejsce. Taka niepewność towarzyszy szczególnie tym ojcom, których dzieci są jeszcze bardzo malutkie. Spokojnie – działając z wyczuciem i w zgodzie ze swoją intuicją nie zrobisz dziecku krzywdy. Będzie za to czuło z Tobą silniejszą więź i przeżyjecie razem wspaniałe chwile.

2. Nadmierny rygor i dyscyplina

Wielu ojców myśli, że rolą mężczyzny jest nauczenie dziecka bezwzględnego posłuszeństwa. Są więc wobec niego oschli, nieprzyjemni czy nawet groźni. To duży błąd. Jeśli chcesz być dla swojego dziecka wzorem, nie wymuszaj na nim konkretnych zachowań, np. krzykiem. Rozmawiaj spokojnie i tłumacz, jakie zachowanie jest właściwe i dlaczego. Nie pozwól też, by dziecko kiedykolwiek się Ciebie bało.

3. Wyręczanie dziecka

Nie wykonuj obowiązków dziecka, nie wyręczaj go w codziennych czynnościach i nie chroń przed najmniejszym problemem. Dziecko od najmłodszych lat musi nauczyć się samodzielności i niezależności. W przeciwnym razie może mieć kłopoty nawet w dorosłym życiu. Ciągle wyręczane i chronione stanie się bierne i zależne od Ciebie.

4. Brak konsekwencji

To częsty błąd – szczególnie młodych ojców. Musisz ustalić jasne reguły i konsekwentnie się ich trzymać. Jeśli dziecko wie, że nie może czegoś zrobić, nie pozwalaj mu na to. Jeśli działa na Ciebie manipulacją, np. płaczem czy krzykiem, przeczekaj ten czas. Gdy ugniesz się raz, dziecko za każdym razem będzie próbowało przekroczyć granicę. Pamiętaj, że reguły postępowania zapewnią maluchowi poczucie bezpieczeństwa i uczą działania w społeczeństwie.

5. Zbyt mało czasu dla dziecka

Jeśli myślisz, że to mama powinna spędzać z dzieckiem więcej czasu, a Ty możesz zajmować się nim tylko czasami – jesteś w błędzie. Chociaż przez pierwsze miesiące dziecko jest uzależnione od mamy, czas z tatą jest dla niego równie ważny. Nawet jeśli jesteś zmęczony czy zły, nie zaniedbuj potrzeb dziecka. Pokaż mu, że zawsze może się do Ciebie zwrócić i staraj się spędzać z nim czas w kreatywny sposób. Wspólny czas jest dla Waszej więzi ważniejsze niż drogie prezenty!

Zobacz też: Jak wychować dziecko? 10 porad


badania genetyczne

Badania genetyczne – badania ojcostwa i…?

Badania genetyczne to nie tylko badania ojcostwa. Mają bardzo dużo zastosowań: od sprawdzenia więzów krwi, przez wykrywanie predyspozycji do zachorowania czy chorób genetycznych, aż po identyfikowanie ofiar zbrodni, wypadków czy…
Więcej…

0 komentarzy
badania ojcostwa

Badania ojcostwa – wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć

Badania ojcostwa robi się zarówno dla własnej informacji, jak i na potrzeby postępowania sądowego. Próbki do testu pobiera się samodzielnie w domu albo zgłasza w tym celu do placówki. W…
Więcej…

0 komentarzy
test na ojcostwo

Kocham córkę, mimo iż wiem, że nie jest moja. Zrobiłem test na ojcostwo

Nigdy nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będę zmuszony zrobić test na ojcostwo. Mieliśmy z Agatą spokojne i ustabilizowane życie, 10 lat małżeństwa za sobą i dwie wspaniałe córki – 8-letnią Zosię…
Więcej…

0 komentarzy

Czy mamy tego samego ojca? Historia Bartka i Jacka

Bartek i Jacek, chociaż dzieli ich 10 lat, od zawsze uwielbiali spędzać razem czas. Było między nimi widać prawdziwą braterską więź – stali za sobą murem w każdej sytuacji. Dziś,…
Więcej…

0 komentarzy
czy to mój wnuk

Czy to mój wnuk? Historia pana Andrzeja

Niedawno napisał do nas pan Andrzej z pytaniem, czy można jakoś sprawdzić pokrewieństwo między nim a jego wnukiem, Michałem. Mężczyzna ma wątpliwości, czy jego syn rzeczywiście był biologicznym ojcem chłopaka….
Więcej…

2 komentarze
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/05/2017, Data aktualizacji: 23/05/2017

Wpisany w:: Dziecko

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.