Co zawiera informacja genetyczna? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Co zawiera informacja genetyczna?

Co zawiera informacja genetyczna?

Każdy człowiek posiada informację genetyczną. Jest to suma wszystkich danych, które znajdują się w naszych genach. To właśnie ten zbiór warunkuje wiele naszych cech. Co dokładnie zawiera informacja genetyczna? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

informacja genetyczna

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Czym jest informacja genetyczna?

▶ Dziedziczenie informacji genetycznej – czym się charakteryzuje?

Czym jest informacja genetyczna?

Informacja genetyczna to zbiór danych znajdujących się w genach 🧬 każdego człowieka. Jest to informacja na temat konkretnych białek zapisana przy użyciu kodu genetycznego. Jest to rodzaj szyfru. To właśnie on umożliwia ekspresję informacji genetycznej, czyli ujawnienie się konkretnych cech u człowieka 🧑‍🦰. Kod genetyczny jest uniwersalny

Informacja genetyczna to tak naprawdę sekwencja nukleotydów (związków chemicznych) w ludzkim DNA. Jest ona całkowicie indywidualna dla konkretnego osobnika. Nie istnieje drugi człowiek, który ma taką samą informację genetyczną, jak my. Może ona jednak u każdego ulegać zmianom na skutek mutacji w genach lub inżynierii genetycznej 👨‍⚕.

Dziedziczenie informacji genetycznej – czym się charakteryzuje?

Każdy z nas może swoją informację genetyczną przekazać potomstwu. Z pokolenia na pokolenie jest ona przenoszona za pośrednictwem gamet, czyli komórek płciowych ♀♂. W przypadku mężczyzn jest ona przenoszona poprzez plemnik, a w przypadku kobiet przez komórkę jajową. Każda poszczególna gameta może różnić się przenoszoną informacją genetyczną 🔎.

Dziedziczenie informacji genetycznej prościej zrozumieć jest na konkretnym przykładzie. Jedną z cech, która może być przenoszona w genach, jest daltonizm. Mężczyzna, który jest daltonistą 👀, wadę tę może przekazać swoim dzieciom. Nie jest to jednak nic pewnego. To, czy dziecko odziedziczy tę cechę, zależy od tego, jaki plemnik zapłodni komórkę jajową. Jeśli w jego informacji genetycznej znajdzie się gen warunkujący daltonizm, to dziecko odziedziczy tę wadę. Jeśli z kolei komórkę jajową zapłodni plemnik, który nie będzie zawierał takiej informacji genetycznej, to daltonizm nie rozwinie się u dziecka. Tak samo dziedziczone są inne cechy, jak np. kolor oczu 👀.

To również może Cię zainteresować: Pokrewieństwo – po kim dziedziczymy geny?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/02/2023

Wpisany w:: Badania DNA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium