Jako tata na pewno chcesz wychować swoje dziecko na szczęśliwego i dobrego człowieka. To zadanie wcale nie jest jednak takie proste. Wymaga miłości, zaangażowania i przede wszystkim dużo czasu. Oto 10 porad, które pomogą Ci być lepszym rodzicem i sprawią, że łatwiej będzie Ci nawiązać kontakt z dzieckiem.
Spis treści
1. Poświęcaj swojemu dziecku czas
Możecie wspólnie nie tylko się bawić, ale też grać w gry, chodzić na spacery czy wykonywać obowiązki domowe. Wspólny czas i Twoja obecność są dla dziecka bardzo ważne i pomogą Wam zbudować silną więź. Pamiętaj, że czas jest bardziej wartościowy od pieniędzy.
2. Okazuj dziecku szacunek
Nie obrażaj swojego dziecka, nie wyśmiewaj się z niego i nie upokarzaj go. Nie porównuj go również z innymi dziećmi i nie obgaduj z innymi osobami. Jeśli w jakiś sposób je zranisz, pamiętaj, aby przeprosić i nie rzucać słów na wiatr.
3. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa
Musi czuć się kochane – niezależnie od sytuacji. Nawet jeśli dziecko zrobi coś złego, musi wiedzieć, że go nie zostawisz. Najgorszym, co możesz zrobić jest używanie słów „bo przestanę Cię kochać”, „bo zostawię Cię w…”. Wtedy dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i zaczyna żyć w strachu.
4. Słuchaj swojego dziecka
Dziecko ma różne sposoby komunikacji w zależności od wieku. Najpierw jest to tylko płacz, później dodatkowo gaworzenie aż do pierwszych słów i całych zdań. Często dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę zachowaniem, które może wydawać Ci się niegrzeczne. Musisz więc nauczyć się odczytywać znaki i po prostu dobrze poznać swoje dziecko.
5. Wyznacz zrozumiałe zasady
Nakazy i zakazy to bardzo ważny element wychowania. Pamiętaj, że muszą być one przede wszystkim konsekwentne. Jeśli jednego dnia nie pozwolisz dziecku na dane zachowanie, a drugiego nie zwrócisz na nie uwagi, maluch nie nauczy się, co wolno, a czego nie.
6. Bądź stanowczy i nie ulegaj
Dzieci często próbują wymusić na rodzicach konkretne zachowania – zwykle krzykiem lub płaczem. Jeśli nie chcesz lub nie możesz spełnić jego zachcianki, bądź stanowczy i spokojny. Dobrze sprawdza się w takim przypadku odwrócenie uwagi dziecka, np. zabawą czy opowieścią.
7. Mów do dziecka tak, by Cię rozumiało
Pamiętaj, żeby dostosowywać swoje komunikaty do wieku i rozwoju dziecka. Inaczej powinieneś rozmawiać z dzieckiem rocznym, a inaczej z takim, które ma już kilka lat i rozumie znacznie więcej. Staraj się nie krzyczeć, a za każdym razem używać spokojnego tonu głosu.
8. Okazuj uczucia i pozwól na to dziecku
Nie bój się przytulać, całować czy mówić o uczuciach – również tych negatywnych. Także Twoje dziecko musi mieć taką możliwość, dlatego nie denerwuj się, gdy płacze. Ma prawo wyrażać swoje emocje. Dzięki wyrażaniu uczuć zbudujecie silną i zdrową relację.
9. Pozwól dziecku podejmować własne decyzje
Na początku będą one bardzo proste (np. jak się ubrać czy jakie śniadanie wybrać), by z czasem dziecko zaczęło podejmować decyzje naprawdę odpowiedzialne (np. czy chodzić na zajęcia dodatkowe czy nie). Pamiętaj, że dzięki temu szybko dowie się, że każde zachowanie ma swoje konsekwencje.
Zobacz też: 5 najczęstszych błędów, młodych ojców
10. Wyznacz dziecku obowiązki domowe
Oczywiście ich rodzaj powinien być dostosowany do wieku dziecka. Dzięki drobnym obowiązkom domowym dziecko nie tylko poczuje się potrzebne, ale też szybko nauczy się pomocy innym i dobrych manier.
Pielęgniarka mobilna – testy DNA z dojazdem do domu
Pobranie próbek do badania DNA może wiązać się ze sporym stresem. Chcąc oszczędzić go Pacjentom, cenione laboratoria umożliwiają pobranie próbek w domu. Jedną z możliwości stwarza pielęgniarka mobilna. Można także…
Więcej…
Co zawiera informacja genetyczna?
Każdy człowiek posiada informację genetyczną. Jest to suma wszystkich danych, które znajdują się w naszych genach. To właśnie ten zbiór warunkuje wiele naszych cech. Co dokładnie zawiera informacja genetyczna? Sprawdź…
Więcej…
Pokrewieństwo – po kim dziedziczymy geny?
Kwestia ludzkiego pochodzenia do temat, który zawsze cieszył się sporym zainteresowaniem. Chyba każdy z nas próbował uzyskać informacje na temat swoich przodków, tych bliższych oraz dalszych. Co wpływa na nasze…
Więcej…
Koszt DNA w Polsce na podstawie wybranych badań genetycznych
Badania genetyczne gwarantują bardzo wiele możliwości. Dzięki nim można uzyskać wiele informacji, które pozwalają sprawdzić biologiczne ojcostwo, relacje pokrewieństwa zachodzące w rodzinie, a także ukierunkować diagnostykę leczenia różnych chorób np….
Więcej…
Test na płyn owodniowy – co sprawdza test z płynu owodniowego?
Płyn owodniowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w jamie macicy. Pełni wiele ważnych funkcji koniecznych do właściwego przebiegu ciąży. Wykorzystywany jest również w badaniach na ojcostwo, dzięki czemu wątpliwości…
Więcej…