Jak ustalić ojcostwo? Przydatne informacje Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo? Przydatne informacje

Jak ustalić ojcostwo? Przydatne informacje

Pytanie o ojcostwo dziecka pojawia się prawdopodobnie częściej, niż się powszechnie sądzi. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków wyjaśnienie sprawy ma elementarne znaczenie dla przyszłego szczęścia dziecka, matki i ojca. Stosuje się różne metody, takie jak badanie grupy krwi lub raport antropologiczno-dziedziczny. Najpowszechniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest jednak obecnie analiza DNA. Niepewność, wątpliwości lub zupełna niewiedza na temat rzeczywistego biologicznego związku ludzi ze sobą mogą stać się dużym obciążeniem emocjonalnym, a czasem powodować wiele cierpienia i bólu u osób, których dotyczą. Jednak poza ulgą emocjonalną, pytanie o ojcostwo dziecka może przynieść inne korzyści psychologiczne, fizyczne i ekonomiczno-prawne – dla samego dziecka, dla rodziców, ale także często dla wielu innych osób, które odgrywają ważną rolę w życiu dziecka.

Jak ustalić ojcostwo – sposoby ustalania biologicznego ojcostwa
Jak ustalić ojcostwo przed narodzinami dziecka?
Jak ustalić ojcostwo – zgoda matki jest potrzebna?
Jak ustalić ojcostwo – kiedy dochodzi do sądowego ustalenia ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo – sposoby ustalania biologicznego ojcostwa?

Test na ojcostwo jest najbardziej wiarygodnym i dokładnym sposobem ustalenia, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka lub dzieci. W idealnej sytuacji, niezależnie od scenariusza, test na ojcostwo obejmujący próbki pobrane od domniemanego ojca i dziecka zawsze będzie pierwszym zaleceniem. Jeśli domniemany ojciec jest gotów poddać się testowi, a także dziecko, wszystko jest w porządku. Próbki DNA należy pobrać od domniemanego ojca i dziecka za pomocą wymazu z ust. Po pobraniu próbek laboratoria analizują je, aby sprawdzić, czy ojciec i dziecko rzeczywiście mają ten sam profil DNA, a tym samym potwierdzić, że domniemany ojciec jest ojcem biologicznym.

Jak ustalić ojcostwo przed narodzinami dziecka?

Czy można ustalić ojcostwo za pomocą testu w czasie ciąży? Istnieją trzy różne sposoby sprawdzenia ojcostwa przed narodzinami dziecka. Testy te są równie dokładne jak te wykonywane po urodzeniu dziecka. Nieinwazyjny prenatalny test na ojcostwo. Test ten analizuje DNA płodu znajdujące się we krwi kobiety ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży. Specjalista laboratoryjny porównuje informacje o DNA płodu z DNA pochodzącym z próbki komórek policzkowych potencjalnego ojca. Pobieranie kosmówki: pracownik służby zdrowia pobiera małą próbkę tkanki z łożyska. Procedura ta odbywa się przez szyjkę macicy lub brzuch matki. Laboratorium porównuje DNA z próbki z DNA matki i potencjalnego ojca. Amniopunkcja: podczas amniopunkcji lekarz pobiera niewielką ilość płynu owodniowego. Do badania używa się igły wprowadzonej do brzucha matki. W laboratorium porównuje się próbkę płynu z DNA matki i potencjalnego ojca.

Jak ustalić ojcostwo – zgoda matki jest potrzebna?

Uznanie ojcostwa wymaga zgody matki. W pewnych okolicznościach może być również potrzebna zgoda dziecka lub męża matki. Rodzice mogą złożyć swoje oświadczenia oddzielnie. Zgoda musi być jednak zadeklarowana, gdy mężczyzna uzna ojcostwo. Uznanie ojcostwa i zgoda matki zostaną poświadczone przez urząd. Zaświadczenie to zostanie następnie przekazane do urzędu stanu cywilnego w miejscu urodzenia dziecka. Tam nazwisko ojca zostanie wpisane do aktu urodzenia dziecka. Mężczyzna uznający ojcostwo często w praktyce składa również oświadczenie o opiece nad dzieckiem.

Jak ustalić ojcostwo – kiedy dochodzi do sądowego ustalenia ojcostwa?

Spory prawne dotyczące ojcostwa zazwyczaj dotyczą odpowiedzialności ojca za płacenie alimentów na dziecko. Odmowa podpisania oświadczenia o ojcostwie przez ojca nie zwalnia go z obowiązku płacenia alimentów na dziecko. Jeśli ojciec nie podpisze dobrowolnie oświadczenia o ojcostwie, państwo wystąpi do sądu, aby ustalić, że jest on ojcem i ściągnąć alimenty.  Ojciec uznany to taki, którego sąd uzna za prawnego ojca dziecka. Na wniosek sędziego lub jednej ze stron sprawy przeprowadza się test DNA lub test krwi.

Data publikacji: 17/03/2022, Data aktualizacji: 19/04/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium