Jak sprawdzić ojcostwo? Ustalenie biologicznego ojcostwa - pewnytato.pl
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Uncategorized > Jak sprawdzić ojcostwo?

Jak sprawdzić ojcostwo?

Jak sprawdzić ojcostwo?

Obecnie najpewniejsza metoda sprawdzenia ojcostwa to wykonanie testu DNA. Realizowany test może być prywatny, w ciąży lub do celów sądowych – w zależności od konkretnej sytuacji. Badanie DNA na podstawie 24 markerów DNA to zawsze pewny wynik. Wystarczy jeden test w życiu, by uzyskać pewność i spokój co do ojcostwa.

Jak sprawdzić ojcostwo? Rodzaje testów DNA

Prywatny test DNA może być realizowany na podstawie dowolnych próbek DNA, anonimowo lub z podaniem danych oraz z udziałem matki lub bez. Wykorzystywany jest najczęściej do uzyskania spokoju w sytuacjach niepewnych, może być również dowodem wstępnym.

Test do celów sądowych wymaga natomiast specjalnej procedury: pobierania próbek w obecności świadków, sprawdzenia tożsamości badanych, udziału matki i wydania ekspertyzy. Taki test zlecić można prywatnie (bez skierowania z sądu) lub przez sąd.

Test wykonywany w ciąży można zrealizować już od 10. tygodnia ciąży, by sprawdzić ojcostwo jeszcze przed narodzinami dziecka. Niezależnie od rodzaju testu wynik zawsze jest pewny, ponieważ podczas jego realizacji laboratorium zawsze korzysta z tej samej procedury.

Jak sprawdzić ojcostwo? Próbki do testów DNA

Próbkami do testu prywatnego mogą być dowolne elementy z materiałem genetycznym badanych. Należą do nich np. używana szczoteczka do zębów, zużyta guma do żucia, włosy z cebulkami czy używany smoczek. Próbki pobrać można samodzielnie w domu (zamawiając wcześniej zestaw do pobierania próbek, a następnie odsyłając do laboratorium) albo w placówce w pobliżu miejsca zamieszkania.

Próbki do testu sądowego muszą być natomiast pobrane w placówce i są nimi wymazy z policzka. Przy teście w ciąży próbka dziecka zależy od wybranego sposobu: może to być wyizolowane DNA z krwi matki lub fragment kosmówki albo płynu owodniowego. W tym drugim przypadku od rodziców próbki są dowolne.

Jak sprawdzić ojcostwo? Na czym polega test DNA?

Test DNA polega pobraniu materiału genetycznego osób badanych, a następnie ustaleniu ich profili DNA i późniejszym porównaniu. Profile nazywa się „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ dla każdego są unikalne, dziedziczone w połowie po każdym z rodziców.

Test wystarczy wykonać raz w życiu (nawet przed narodzinami dziecka), ponieważ DNA jest niezmienne i ustala się już w życiu płodowym. Porównanie profili DNA umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa w sposób całkowicie jednoznaczny.


Zobacz też:

Jak sprawdzić ojcostwo?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

test na ojcostwo w ciąży baner