Jak dokładnie wygląda uznanie ojcostwa przed porodem? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak dokładnie wygląda uznanie ojcostwa przed porodem?

Jak dokładnie wygląda uznanie ojcostwa przed porodem?

Aby przeprowadzić uznanie ojcostwa przed porodem, należy przeprowadzić badania genetyczne. Można je bezpiecznie wykonać już od 8. tygodnia ciąży, pobierając próbkę krwi matki albo po 15. tygodniu na podstawie fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Druga metoda odbywa się poprzez pobranie próbek w czasie prenatalnych. Obie metody badania są tak samo wiarygodne.

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest konieczne?
Jakie dokumenty są potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem?
Czy do uznania ojcostwa przed porodem wykorzystuje się badania genetyczne?
Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest ważne?

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest konieczne?

Uznanie ojcostwa przed porodem nie jest konieczne, choć wielu mężczyzn decyduje się na takie rozwiązanie z powodów osobistych. Procedura określana jest jako uznanie nienarodzonego dziecka, a mężczyzna, który uznaje ojcostwo, rozpoczyna z nim w związek rodzinny i przyjmuje na siebie obowiązek alimentacyjny a dziecko zyskuje na tej podstawie prawo do dziedziczenia po nim.

Jakie dokumenty są potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych. Wiele urzędów wymaga przedstawienia dowodów osobistych lub alternatywnie paszportów rodziców, a także zaświadczenia lekarskiego lub karty ciąży. Ważne jest także to, aby do trzech miesięcy od złożenia oświadczenia przez mężczyznę matka potwierdziła je w odpowiednim urzędzie.

Czy do uznania ojcostwa przed porodem wykorzystuje się badania genetyczne?

Uznanie ojcostwa przed porodem nie wymaga przeprowadzenia badania genetycznego, jeśli rodzice nie mają wątpliwości, że ojcem biologicznym dziecka jest partner matki. Badania DNA są jednak konieczne, gdy taka wątpliwość istnieje lub procedura wiąże się z postępowaniem sądowym.

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest ważne?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest ważne ze względów formalnych. Mężczyzna, który nie zdecydował się na tę procedurę, nie ma prawnych podstaw do podejmowania czynności wobec niego. Uznanie ojcostwa przed porodem wpływa także na uregulowaniem kwestii nazwiska dziecka, ponieważ potomek po narodzinach automatycznie zyskuje nazwisko ojca lub oba – zgodnie ze wspólną decyzją rodziców.

Data publikacji: 17/05/2022, Data aktualizacji: 28/06/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium