Emerytura po mężu to forma rodzinnej renty. Takie świadczenie socjalne wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych ✅ Istotne jest, iż tzw. „renta rodzinna” nie zależy od tego, czy zmarły współmałżonek pobierał emeryturę albo rentę. W naszym kraju można dostrzec, że średnia emerytura kobiet bardzo różni się od średniej emerytury mężczyzn. To wszystko jest skutkiem większych zarobków mężczyzn, a ponadto ich czas pracy oraz naliczenia składek są znacznie dłuższe. Wskaźnik śmiertelności wskazuje, że mężczyźni częściej umierają wcześniej niż kobiety. Warto zapoznać się, kiedy uzyskuje się prawo do rodzinnej renty i ile ona wynosi, jeśli emeryturę przejmuje wdowa po mężu. Emerytura po mężu 2021: to warto wiedzieć.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kiedy wdowa może otrzymać emeryturę po mężu?
- Jakie dokumenty do emerytury po mężu 2021?
- Ile wynosi emerytura po mężu?
- Kiedy można otrzymać emeryturę po mężu?
Kiedy wdowa może otrzymać emeryturę po mężu?
Zgodnie z prawem renta rodzinna przysługuje wdowie, która w momencie śmierci męża (wystarczy spełnić jeden z warunków):
- miała minimum 50 lat,
- była niezdolna do wykonywania pracy,
- wychowuje minimum jedno z dzieci, wnuków albo rodzeństwa (także uprawnione do rodzinnej renty po zmarłym mężu i nie osiągnęło 16 lat, a jeśli wciąż kształci się w szkole, wymagany wiek wynosi 18 lat).
Innym wyznacznikiem jest sprawowanie pieczy nad dzieckiem, które jest całkowicie niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Emerytura po mężu należy się także wdowie po 50. roku życia lub gdy jest niezdolna do wykonywania pracy po śmierci męża maksymalnie do 5 lat od jego śmierci.
⏩ Poczytaj też: Co zrobić przed przepisaniem spadku?
Jakie dokumenty do emerytury po mężu?
Ubiegając się o emeryturę po mężu, podstawowy dokument stanowi wniosek ERR – Wniosek o rentę rodzinną, który można bezpośrednio wypełnić na stronie ZUS-u. Wszelkie pozostałe wytyczne i potrzebne formularze są dostępne bezpośrednio na stronie ZUS-u, w zakładce „renta rodzinna”.
Ile wynosi emerytura po mężu?
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez ZUS, renta rodzinna wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego, kiedy do rodzinnej renty jest uprawniona wyłącznie jedna osoba,
- 90% świadczenia zmarłego, kiedy do rodzinnej renty są uprawnione dwie osoby,
- 95% świadczenia zmarłego, kiedy do rodzinnej renty są uprawnione trzy osoby.
Podstawę stanowi pełna kwota renty czy też emerytury z tytułu niezdolności do pracy, która była jak dotąd wypłacana zmarłej osobie. Kiedy pobierała ona częściową emeryturę albo spełniała warunki do jej otrzymania, wyliczenia dokonuje się zgodnie z zasadami: częściową kwotę emerytury hipotetycznie podnosi się do wysokości pełnej emerytury, a następnie na podstawie tej sumy wylicza się kolejno: 85%, 90% czy też 95%, w zależności od tego, ile osób było uprawnionych.
Emerytura po mężu jest przydzielana w łącznej kwocie. Jeśli członków rodziny jest więcej, to zostaje ona podzielona na równe części.
Kiedy można otrzymać emeryturę po mężu?
Otrzymanie emerytury po mężu zależy od tego, kiedy wdowa złoży wymagane dokumenty, a następnie ZUS przyjmie je, uznając prawa do uzyskiwania świadczenia. Pierwszą wpłatę można uzyskać zwykle po miesiącu od chwili zgłoszenia wniosku. Niezwykle ważne jest, aby złożyć komplet wymaganych dokumentów w terminie, ponieważ ZUS musi je wcześniej zweryfikować.
⏩ To może Cię zainteresować: Czeka Cię przepisanie spadku? Wcześniej pamiętaj o jednej rzeczy…