Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko?

Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko?

Coraz częściej zdarza się, że dzieci przychodzą na świat w związkach nieformalnych. Jak w takich wypadkach wygląda kwestia nazwiska dziecka? Poniżej podpowiadamy, czy nieślubne dziecko otrzymuje nazwisko po matce, czy po ojcu i od czego jest to zależne.

dziecko bez ślubu czyje nazwisko, nieślubne dziecko

Tego dowiesz się z artykułu:

Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko?

Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko? Czym jest uznanie dziecka?

Nieślubne dziecko a badania ojcostwa

Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko?

Pary żyjące w związkach nieformalnych 👩‍❤️‍👨 często zastanawiają się, czy w przypadku nieślubnego dziecka 👶, rodzice mogą sami zdecydować o otrzymanym przez niego nazwisku. Warto dodać, że już ponad 40% dzieci przychodzi na świat w związkach, w których rodzice nie mają ślubu [1].

By rodzice dziecka mogli sami zdecydować o wyborze jego nazwiska, muszą załatwić pewne formalności 📃 przed jego narodzinami. W innym wypadku dziecku automatycznie zostanie przyznane nazwisko mamy [2].

Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko? Czym jest uznanie dziecka?

Aby nieślubne dziecko nosiło inne nazwisko niż matki, organy państwowe (najczęściej Urząd Stanu Cywilnego) muszą otrzymać od rodziców malucha stosowne oświadczenie. Mowa tu o konstrukcji prawnej, zwanej uznaniem dziecka [3].

Jeśli ojciec zdecyduje się na uznanie dziecka przed porodem, problem „dziecko bez ślubu – czyje nazwisko” zostanie rozwiązany ✅. Zatem czym jest uznanie dziecka?

Uznanie dziecka polega na złożeniu przez biologicznego ojca właściwego oświadczenia przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Robi to w obecności matki dziecka, która jest proszona o jego potwierdzenie. By tego dokonać, należy zabrać ze sobą dowody osobiste i zaświadczenie lekarskie z informacją, że kobieta jest w ciąży 🤰 [2].

Podczas uznania dziecka para decyduje również o jego nazwisku. Składając oświadczenia, rodzice deklarują czy maluch przyjmie nazwisko jednego z nich, czy nazwisko dwuczłonowe [3].

W przypadku, gdy ciężarna nie będzie mogła być obecna podczas uznania dziecka przez ojca, ma 3⃣ miesiące na stawienie się w USC i potwierdzenie oświadczenia. Gdy do tego nie dojdzie, deklaracja ojca wygasa, a dziecko otrzymuje nazwisko matki [2].

Jeśli mężczyzna nie zdecyduje się na uznanie dziecka przed porodem, to dziecko bez ślubu czyje nazwisko otrzyma? Automatycznie będzie mu przypisane nazwisko matki 🙎‍♀️. Dopiero gdy biologiczny ojciec uzna dziecko po porodzie, będzie możliwa jego zmiana [2].

Nieślubne dziecko a badania ojcostwa

W niektórych sytuacjach mężczyźni podejmują decyzję o uznaniu dziecka pod wpływem impulsu. Mimo tego, że mają wątpliwości, robią wszystko, by uratować związek.

Przy tym często zapominają, że uznanie ojcostwa wiąże się z uzyskaniem pełnych praw rodzicielskich. Natomiast prawa rodzicielskie to także obowiązki wobec dziecka [2]. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badania na ojcostwo 🧬.

Wynik testu DNA 🔬 jest wiarygodny i jednoznaczny, co może ułatwić podjęcie właściwej decyzji o uznaniu nieślubnego dziecka. Ponadto badania ojcostwa możliwe są do przeprowadzenia już od 8 tygodnia ciąży, a to pozwoli załatwić wszelkie formalności jeszcze przed narodzinami dziecka!

Źródła:

  1. https://www.mjakmama24.pl/prawo-i-finanse/porady-prawne/jakie-nazwisko-moze-nosic-dziecko-aa-c2bN-f3gF-J76j.html
  2. https://sprawnamama.pl/uznanie-ojcostwa/
  3. https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/konkubinat/686409,Czyje-nazwisko-nosza-dzieci-w-zwiazku-partnerskim.html

To może Cię zainteresować: Uznałem dziecko, a nie jest moje – co robić?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/01/2022, Data aktualizacji: 19/01/2022

Wpisany w:: Badania DNA, porady, Prawo, Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa, Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium