Czym jest uznanie ojcostwa? - Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: uznanie dziecka > Czym jest uznanie ojcostwa?

Czym jest uznanie ojcostwa?

Uznając ojcostwo, mężczyzna dobrowolnie oświadcza, że to on jest ojcem dziecka. Fakt ten musi zostać jeszcze potwierdzony przez matkę. Może to nastąpić jednocześnie lub w ciągu 3 miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny. Uznanie ojcostwa dotyczy wyłącznie dzieci, które urodziły się poza małżeństwem. Zasady uznawania ojcostwa zostały spisane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

uznanie ojcostwa

Uznanie ojcostwa – kiedy i gdzie złożyć oświadczenie?

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa zwykle składa się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli para mieszka za granicą, to takie oświadczenie może zostać również złożone przed konsulem bądź sądem opiekuńczym. Rodzice mają czas na dopełnienie wszystkich formalności do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Przeczytaj też: Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi? Poznaj o wiele pewniejszą metodę!

Warto mieć świadomość, że mężczyzna nie musi czekać z uznaniem ojcostwa do narodzin dziecka. Może to zrobić jeszcze w czasie ciąży. W sytuacji kiedy dziecko zmarło, mężczyzna ma na uznanie ojcostwa dokładnie 6 miesięcy, licząc od dnia, w którym dowiedział się o jego śmierci albo do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność.

WAŻNE: Do 2009 roku procedurę, którą nazywamy dziś uznaniem ojcostwa nazywano uznaniem dziecka.

Uznanie ojcostwa wraz z rejestracją dziecka

Dość częstą praktyką wśród rodziców jest łączenie uznania ojcostwa z rejestracją dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wówczas mężczyzna składa oświadczenie o uznaniu ojcostwa, jednocześnie zgłaszając jego narodziny. Ma na to 21 dni, licząc od dnia wydania przez szpital karty urodzenia.

W jakich sytuacjach nie można uznać ojcostwa?

Uznać ojcostwa nie można w sytuacji, jeśli zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki (mąż matki zostaje automatycznie wpisany do aktu urodzenia dziecka jako ojciec i opiekun prawny) bądź, gdy w sądzie trwa postępowanie o ustalenie ojcostwa.

Bywa, że dziecko pochodzi z nieformalnego związku, pomimo że matka tego dziecka jest mężatką (bo np. nie minęło jeszcze 300 dni od dnia unieważnienia lub ustania jej małżeństwa). W tej sytuacji obowiązuje zasada o domniemaniu ojcostwa, która mówi, że ojcem dziecka jest (były) mąż matki. Nie ważne, czy (byli) małżonkowie utrzymują ze sobą kontakty czy nie. W takim przypadku zanim faktyczny ojciec dziecka będzie mógł je uznać, musi odbyć się najpierw sądowne zaprzeczenie ojcostwa.

Zobacz: Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie? [BEZPŁATNY PORADNIK]

Uznanie ojcostwa – gdy pewności brak…

Jedynie badania genetyczne dadzą całkowitą pewność co do ojcostwa. Można je zrealizować dopiero po narodzinach dziecka (już w drugiej dobie życia) albo jeszcze w czasie ciąży. Mężczyźni często właśnie na podstawie wyniku takiego badania decydują się ostatecznie uznać dziecko.

Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: Designed by Senivpetro

5/5 - (7 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/11/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: uznanie dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *