Czym jest sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa to procedura, która ma na celu zaprzeczenie lub potwierdzenie potencjalnego ojcostwa. Odbywa się na zlecenie sądu. Do badania pobierany jest materiał genetyczny ojca i dziecka.
Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?
Ile kosztuje sądowe ustalenie ojcostwa?
Kto może ustalić ojcostwo w sądzie?
Czy sądowe ustalenie ojcostwa długo trwa?
Spis treści
Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa odbywa się z powodu trwającego procesu sądowego. Sprawę do sądu mógł wnieść zarówno domniemany ojciec, matka dziecka, jak i dorosłe dziecko. Sąd decyduje o pobraniu wymazu od zainteresowanych stron, który następnie poddawany jest analizie laboratoryjnej. Pobranie ma miejsce w obecności świadka.
Ile kosztuje sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa może kosztować różnie. Cena testu na ojcostwo wynika przede wszystkim z cennika określonego laboratorium, stosowanych odczynników, jak i liczby badanych markerów. Najczęściej jednak należy zapłacić około kilkuset złotych za badanie ojcostwa. Do kosztów należy także doliczyć postępowanie sądowe, jak i wynagrodzenie prawników, jeśli rodzina z nimi współpracuje.
Kto może ustalić ojcostwo w sądzie?
Wniosek o sądowe uznanie ojcostwa należy złożyć w Wydziale Rodzinnym odpowiednim do miejsca zamieszkania najbliższego Sądu Rejonowego. Prawo do złożenia takiego wniosku ma kilka osób. W pierwszej kolejności ojciec przeciwko dziecku i matce dziecka, a także matka, jak i dorosłe dziecko. Jeśli dziecko ma już ojca, który wpisany jest w dokumentach, to należy zaprzeczyć temu ojcostwu. W ten sposób wygląda prawna droga sądowego ustalania ojcostwa. Może to być żmudny proces.
Czy sądowe ustalenie ojcostwa długo trwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa polega przede wszystkim na skierowaniu ojca i dziecka na badania genetyczne w akredytowanym laboratorium medycznym. W tym miejscu pobierany jest wymaz w obecności świadków, który następnie poddawany jest analizie. Pobranie wymazu trwa zaledwie kilka sekund. Wyniki dostępne są w ciągu kilku dni. Rozprawa może jednak trwać nawet kilka miesięcy. Wiele zależy od dowodów składanych w sprawie i postawy osób uczestniczących w postepowaniu, jak i ich dalszych oczekiwań.
pewnytato.pl Data publikacji: 22/07/2021, Data aktualizacji: 12/08/2021