Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Czy we włosach jest DNA? DNA we włosach

Czy we włosach jest DNA? DNA we włosach

Włosy należą do najpopularniejszych badanych pod kątem genetycznym próbek. Dzieje się tak, ponieważ człowiek nie może kontrolować gubienia czy wypadania włosów – tym właśnie sposobem możemy znaleźć je praktycznie wszędzie. Rozpowszechniana wszędzie wiedza mówi często o włosach jako o ogóle. Warto wspomnieć jednak, że włos sam w sobie jest martwy – materiał genetyczny DNA znajduje się bowiem w jego cebulkach. Dowiedz się więcej o DNA we włosach.

czy we wlosach jest dna, DNA we włosach

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy we włosach jest DNA?

Materiał genetyczny znajdujący się we włosach jest bardzo popularną próbką dla osób, które są zainteresowane wykonaniem testów na ojcostwo. Bardzo duża liczba pacjentów pyta o samą próbkę, a także informacje z nią powiązane, takie jak faktyczne występowanie w niej DNA

⏩ Same włosy są martwe i tak naprawdę nie przydadzą, jeśli chodzi o badania pod kątem genetycznym. Cały sekret tkwi w cebulkach włosów, i to właśnie w nich można znaleźć elementy potrzebne do prawidłowego wykonania analizy. To bardzo ważne, aby do laboratorium dostarczyć włosy wraz z cebulkami. 

Jak zabezpieczyć włosy do testu DNA?

✅ Do właściwego wykonania testu DNA trzeba zebrać minimum 5-7 sztuk włosów. Nie ma znaczenia, czy będą to włosy z głowy czy z jakiegokolwiek innego miejsca na ciele, jedyną koniecznością jest oczywiście obecność cebulek. 

Mimo że może to się wydawać dość ciężkie, zdobycie włosów wraz z widocznymi gołym okiem cebulkami jest łatwe. Jako  że człowiek nie jest w stanie kontrolować tracenia i wypadania włosów, są one praktycznie w każdym miejscu, np. na ubraniach, sofie lub używanej przez daną osobę szczotce.

Po zdobyciu odpowiedniej ilości włosów najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w suchej, czystej papierowej kopercie, a następnie podpisanie ich właściciela. Próbki te należy przechowywać w zacienionym miejscu oraz pokojowej temperaturze.

Poczytaj więcej: Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?

Jakie próbki nadają się do badań na ojcostwo?

Kiedy dochodzi do sytuacji, w której nie ma możliwości zebranie próbek włosów, do analizy nada się też wiele innych przedmiotów zawierających materiał genetyczny badanej osoby.

⏩ Przykładowymi próbkami DNA mogą być:

  • wymaz pobrany z wewnętrznej części policzka
  • gryzaczek lub smoczek należący do dziecka
  • szklanka, kubek, butelka lub puszka po napoju
  • sztućce (materiał, z którego są wykonane, nie ma znaczenia)
  • zużyta słomka
  • niedopałek papierosa
  • szczoteczka do zębów
  • maszynka do golenia
  • chusteczka z katarem

To może Cię zainteresować: Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/09/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium