Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo? Sprawdź! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Mikroślady > Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?

Jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo?

Ludzkie włosy mogą stanowić dowód na miejscu zbrodni lub być wykorzystywane w badaniach na ojcostwo czy pokrewieństwo. Jak to możliwe? Jak zabezpieczyć taką próbkę, by nadawała się ona do analizy DNA? Podpowiadamy!

jak zabezpieczyć włosy do testu na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy włosy nadają się do badań DNA?

Ludzkie włosy często są wykorzystywane do badań genetycznych. A to dlatego, że mogą one zawierać DNA. Na przykład osoby, która jest podejrzana o popełnienie zbrodni lub przypuszcza się wobec niej, że jest biologicznym ojcem danego dziecka.

Aby jednak można było wyizolować z włosa materiał genetyczny i porównać profile genetyczne badanych osób, musi on posiadać cebulkę.

Z tego też powodu do badań DNA należy przekazywać włosy z widocznymi cebulkami, które zostały wyrwane lub pobrane ze szczotki. Włosy obcięte nożyczkami nie nadadzą się do tego, by wykonać test DNA.

Jak zabezpieczyć mikroślad w postaci ludzkich włosów?

Wynik badania DNA na podstawie ludzkich włosów z cebulkami jest tak samo pewny, jak w przypadku próbki pobranej z wymazu z policzka. Aby pobrać włosy do badań DNA na ojcostwo, najlepiej jednak skorzystać z jednorazowych rękawiczek lub papierowego ręcznika – nie należy dotykać takiej próbki gołymi rękami.

Ważny jest także sposób zapakowania próbki. By zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia mikrośladu, należy zapakować włosy do czystej papierowej koperty (w foliowej mogłyby one zapleśnieć i wpłynąć w ten sposób negatywnie na możliwość wykonania badania).

To może Cię zainteresować: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ

Z czego można wyizolować materiał genetyczny?

Poza ludzkimi włosami do badań DNA można wykorzystać także inne mikroślady – próbki dyskretne. Materiał genetyczny da się wyizolować także z takich próbek jak przedmioty osobiste codziennego użytku (np. maszynka do golenia), resztki jedzenia (np. nadgryzione ciastko), niedopałek papierosa czy plamy krwi.

Warto upewnić się, że laboratorium, w którym zlecamy analizę, oferuje gwarancję na próbki. Wtedy, jeśli z jakichś powodów nie jest możliwe pobranie DNA, możemy bezpłatnie dosłać do laboratorium nową próbkę.

Ciekawy artykuł: Czym są mikroślady? Dowiedz się więcej o próbkach dyskretnych

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 23/12/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Mikroślady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium