Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

Większość osób zastanawia się nad pewną kwestią, która ma nadrzędne znaczenie w przypadku testów na ojcostwo. Mianowicie: jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka? Pojawiają się również pierwsze obawy o to, czy próbka z pobranym materiałem nadal będzie nadawała się do analizy, i czy zbyt długi transport lub przechowywanie nie wpłynie w jakiś sposób na jej jakość. Jednak badania wykazują, że próbka materiału genetycznego pobranego z policzka nie ma z góry określonego czasu przydatności. Sprawdź dlaczego ✅

jak dlugo utrzymuje sie dna na wymazie z policzka

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

⏩ Odpowiedź na to pytanie będzie zaskoczeniem dla wielu. Próbka wymazu pobranego z wnętrza policzka może się utrzymywać aż kilkadziesiąt lat!

Pod warunkiem, że została pobrana z zachowaniem zasad i jest odpowiednio przechowywana stanowi świetny materiał, na bazie którego, można zrobić jednoznaczny test na ojcostwo. Ponadto jej pobranie jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe, a także stosunkowo szybkie i w pełni bezpieczne.

Wysłanie materiału powinno nastąpić w ciągu kilku dni od pobrania, aczkolwiek nieco dłuższe przechowywanie i transport nie wpłyną na próbkę negatywnie. Niewłaściwe przechowywanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia DNA.

Jak pobrać i przechowywać wymazy z policzka?

📍 Pamiętaj, by przed pobraniem wymazu z policzka zapobiec zanieczyszczeniu materiału genetycznego. Aby zmniejszyć ryzyko postaraj się nie jeść, nie pić, nie żuć gumy ani nie palić papierosów na godzinę przed planowanym pobraniem. 

Tuż po pobraniu materiału, zaleca się schować go do kartonika, w którym był wcześniej. Spakowane w taki sposób można bezpiecznie przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, bez dostępu do mocnego źródła światła. Dobrym wyborem będzie np. szuflada.

Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Do badania na ojcostwo nadaje się nie tylko wymaz z wewnętrznej części policzka. Jest wiele możliwości i źródeł DNA, każde z nich jest pewne, ponieważ analizie podlegają za każdym razem te same fragmenty DNA. Identyczny materiał genetyczny z powodzeniem da się znaleźć w każdej komórce, a co za tym idzie – miejsce, z którego zostanie wyizolowany, nie ma znaczenia. Należy jednak uważać, żeby próbki nie zostały zanieczyszczone cudzym DNA.

Przykłady próbek dobrej jakości:

  • niedopałek papierosa,
  • damskie środki higieniczne,
  • szczoteczka do zębów,
  • chusteczka z wydzieliną powstałą w wyniku kataru,
  • maszynka do golenia,
  • gryzak lub smoczek,
  • szklanka/butelka/kubek/puszka,
  • guma do żucia.

To może Cię zainteresować: Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 04/09/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium