Czy warto ustalić ojcostwo jeszcze przed porodem? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy warto ustalić ojcostwo jeszcze przed porodem?

Czy warto ustalić ojcostwo jeszcze przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem to możliwość każdej pary, która żyje w związku nieformalnym. Procedura nie jest skomplikowana, dlatego warto zastanowić się przed porodem, czy nie warto mieć pewnych formalności za sobą. W końcu po narodzinach dziecka nie zawsze jest wystarczająco czasu wolnego, by załatwić wszystkie niezbędne sprawy.

Kiedy uznać ojcostwo przed porodem?
Kiedy powstaje konieczność uznania ojcostwa przed porodem?
Czy można odwołać uznanie dziecka przed porodem?
Czy można podważyć uznanie dziecka przed porodem?

Kiedy uznać ojcostwo przed porodem?

Warto pamiętać, że uznanie ojcostwa przed porodem może zostać dokonane na każdym etapie ciąży – nie musi być ona wcale widoczna. Kobieta musi posiadać zaświadczenie o ciąży wydane przez lekarza i tylko na tej podstawie para dokonuje uznania ojcostwa. Procedurę można dopełnić, nawet kiedy para dopiero dowiaduje się o ciąży, ale równie dobrze tuż przed porodem.

Kiedy powstaje konieczność uznania ojcostwa przed porodem?

Nie ma konieczności uznania ojcostwa przed porodem, ale załatwienie tej procedury może ułatwić wiele spraw. Ojcostwo musi uznać ojciec i matka, jeśli są parą nieformalną i żyją bez ślubu. Dzięki temu dziecko może otrzymać po urodzeniu nazwisko ojca, ma też prawo do dziedziczenia w razie jego śmierci. Niestety, procedura nie jest możliwa do przeprowadzenia, jeśli matka dziecka jest małżonką innego mężczyzny lub od jej rozwodu do narodzin dziecka nie upłynęło 300 dni.

Czy można odwołać uznanie dziecka przed porodem?

Zdarzają się sytuacje, w których okazuje się, że mężczyzna który uznał ojcostwo tak naprawdę nie jest biologicznym ojcem. Jeśli doszło do uznania dziecka przed porodem, mężczyzna musi wystąpić z powództwem o ustalenie bezskuteczności uznania. Ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że nie jest biologicznym ojcem. Z powództwem można wystąpić wobec matki, a w razie jej śmierci również wobec dziecka.

Czy można podważyć uznanie dziecka przed porodem?

Uznanie dziecka przed porodem nie jest ostateczne i nienaruszalne – zarówno mężczyzna, jak i kobieta może wystąpić z powództwem o ustalenie bezskuteczności uznania i wówczas sąd rozwiąże spór. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia to konieczne może się okazać wykonanie badania genetycznego na ojcostwo.

Data publikacji: 17/12/2021, Data aktualizacji: 19/01/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium