Czy możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem?

Czy możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem to procedura, o której nie zawsze pamiętają przyszli rodzice. Jest możliwa do przeprowadzenia wówczas, kiedy ojciec i matka dziecka nie znajdują się w związku formalnym. Uznanie ojcostwa może zostać przeprowadzone na dowolnym etapie ciąży i z pewnością warto dodać, że ułatwia wiele spraw koniecznych do załatwienia już po porodzie.

Co daje uznanie ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy są różne możliwości?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ważne powody
Uznanie ojcostwa przed porodem – formalności

Co daje uznanie ojcostwa przed porodem?

Kiedy mężczyzna uznaje swoje ojcostwo jeszcze wobec nienarodzonego dziecka, może przekazać dziecku swoje nazwisko. Jest również traktowany jako pełnoprawny rodzic i po narodzinach potomka od razu otrzymuje takie same prawa rodzicielskie jak matka. Uznane dziecko może dziedziczyć po swoim ojcu, warto również podkreślić, że mężczyzna po uznaniu dziecka przed porodem jest zobowiązany do płacenia alimentów począwszy od dnia narodzin dziecka.

Uznanie ojcostwa przed porodem – czy są różne możliwości?

Uznanie ojcostwa przed porodem może mieć jedną formę, a polskie prawo nie przewiduje innej. Matka dziecka oraz ojciec zgłaszają się w USC, gdzie przed urzędnikiem składają oświadczenie o ojcostwie. Matka może potwierdzić słowa ojca w maksymalnie 3 miesiące od złożenia przez niego oświadczenia. Oboje muszą stawić się w urzędzie osobiście, nie da się załatwić sprawny drogą online.

Uznanie ojcostwa przed porodem – ważne powody

Uznanie ojcostwa przed porodem może ułatwić wiele spraw – z pewnością zmniejsza ilość formalności, które po porodzie muszą załatwić rodzice. Dziecko od razu może otrzymać nazwisko ojca i dzięki temu może on zarejestrować dziecko w USC nawet bez obecności matki. Jeśli rodzice są w związku nieformalnym i ojciec nie dokona uznania ojcostwa, dziecko będzie musiało nosić nazwisko matki.

Uznanie ojcostwa przed porodem – formalności

Uznanie ojcostwa przed porodem nie jest trudne – para musi stawić się w USC i wypełnić wniosek o uznaniu ojcostwa, który jest dostępny na miejscu. Następnie składają ustne oświadczenie przed urzędnikiem. Do uznania ojcostwa niezbędne jest przedstawienie dowodów osobistych, a kobieta musi posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę.

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 07/03/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium