Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

Sprawdzenie ojcostwa zazwyczaj odbywa się w drodze przeprowadzenia testu DNA. To pewna metoda, która ma kluczowe znaczenie podczas postępowania przed sądem. Często jednak pojawiają się pytania o to, czy jest sposób na zaprzeczenie ojcostwa bez przeprowadzania takiego testu. Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA? Warto się temu przyjrzeć.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?
Kiedy konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa?
Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed zaprzeczeniem ojcostwa?

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa bez badania DNA?

Zaprzeczenie ojcostwa bez przeprowadzenia testu na ojcostwo jest możliwe, ale tylko pod warunkiem, że przedstawione dowody nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka. Muszą to być dowody na tyle przekonujące, by sąd zdecydował, że badania genetyczne nie są już niezbędne. Trzeba bowiem pamiętać, że to do sądu należy w tej sprawie ostateczna decyzja.

I właśnie z tego powodu próba zaprzeczenia ojcostwa bez przeprowadzenia testu DNA jest dość kłopotliwa i właściwie zawsze wydłuża całą sprawę. Zwykle potrzebnych jest kilka rozpraw, na których mężczyzna musi dowieść, że nie jest ojcem. Oznacza to konieczność wzywania świadków i przedstawiania sądowi wszystkich zebranych dowodów takich jak zdjęcia, wiadomości, rachunki.

Kiedy konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa?

Samo zaprzeczenie ojcostwa jest zwykle wynikiem zastosowania jego domniemania. A na czym polega domniemanie ojcostwa? Jest to zasada prawna, zgodnie z którą jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub w okresie do 300 dni od dnia jego ustania albo unieważnienia, mąż (lub były mąż) matki jest automatycznie uznawany za ojca. Nie ma przy tym znaczenia to, czy matka dziecka pozostaje w tym czasie w związku nieformalnym z innym mężczyzną.

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed zaprzeczeniem ojcostwa?

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa zawsze dobrym pomysłem jest przeprowadzenie badania DNA zanim zacznie się sądowa procedura. Warto na rozprawie mieć już ze sobą wynik takiego badania. Dlaczego? Zazwyczaj jego przedstawienie kończy cały proces. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, a także czasu, który trzeba tracić na kolejne wizyty w sądzie.

Ponadto warto pamiętać, że zlecenie badania na ojcostwo przez sąd może oznaczać dla stron wyższe koszty. Zrobienie go przed rozprawą pozwala więc zaoszczędzić podwójnie: na samym badaniu, a także na dojazdach do sądu. Oprócz tego można samemu wybrać najlepszy dla siebie termin badania, a nie być skazanym na datę i godzinę narzuconą przez skierowanie sądowe.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/01/2021, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium