Badanie ustalenia ojcostwa - co warto o nich wiedzieć? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badanie ustalenia ojcostwa

Badanie ustalenia ojcostwa

Jak ustalić ojcostwo dziecka, Czy przy ustaleniu ojcostwa wymagana jest obecność matki dziecka

Zdarza się sytuacja, w której jesteśmy zmuszeni ustalić do kogo ”należy” dziecko. Pojawia się wtedy pytanie jak ustalić ojcostwo. Istnieje wiele sposobów i miejsc, gdzie możemy tego dokonać. Niestety procedura jest dosyć długa jednak konieczna w przypadku kiedy pojawiają się wątpliwości co do ojca dziecka. Na pewno nie warto zrażać się kosztami, gdyż mimo wszystko wynik badania genetycznego decyduje o całym naszym życiu.

Jak ustalić ojcostwo dziecka?
Czy przy ustaleniu ojcostwa wymagana jest obecność matki dziecka?
Czy do ustalenia ojcostwa potrzebne są testy na ojcostwo?
Kiedy najwcześniej można ustalić ojcostwo?

Jak ustalić ojcostwo dziecka?

Na początku należy zwrócić się do sądu z pozwem o ustalenie ojcostwa w przypadku kiedy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka bądź sam ma wątpliwości czy faktycznie jest ojcem. Pozew może złożyć zarówno para, która była w konkubinacie lub także w związku małżeńskim. Warto tutaj zauważyć, że badania genetyczne są jednym z wielu czynników branych pod uwagę. Ważne jest też powołanie świadków, przedstawienie korespondencji lub innych dowodów, które wskazywałyby na słuszność złożonego pozwu.
W przypadku kiedy ojciec jest znany (i sam uznał dziecko) należy najpierw sądownie zaprzeczyć temu ojcostwu, aby później podczas osobnej rozprawy ustalić kto faktycznie jest ojcem dziecka.

Czy przy ustaleniu ojcostwa wymagana jest obecność matki dziecka?

Obecność matki dziecka nie jest czynnikiem obowiązkowym przy ustalaniu ojcostwa. Mowa tutaj o samym badaniu; kobieta nie musi przy nim uczestniczyć lub oddawać próbek. Jeśli chodzi o zlecenie badania na ojcostwo (w przypadku dziecka niepełnoletniego) potrzebna jest zgoda obydwu stron.

Czy do ustalenia ojcostwa potrzebne są testy na ojcostwo?

Jak było wcześniej wspomniane przy ustalaniu ojcostwa brane jest wiele czynników takich jak podobieństwo, okres obcowania z matką dziecka, zeznania świadków, korespondencje. Jednak samo badanie genetyczne jest najważniejszym dowodem i obalającym wszelkie wątpliwości.

Kiedy najwcześniej można ustalić ojcostwo?

Badanie to można przeprowadzić już podczas życia płodowego. Wiele klinik i laboratoriów zajmujących się testami na ojcostwo oferuje możliwość podjęcia próbek dziecka od 8-10 tygodnia ciąży. Warto zaznaczyć, że badanie to jest mało inwazyjne, a co za tym idzie bezpieczne dla dziecka i matki.

Data publikacji: 26/07/2020, Data aktualizacji: 19/03/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium