Badanie ojcostwa – czy przeziębienie może wpłynąć na wynik testu? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Badanie ojcostwa – czy przeziębienie może wpłynąć na wynik testu?

Badanie ojcostwa – czy przeziębienie może wpłynąć na wynik testu?

Jesteś przeziębiony i zastanawiasz się, czy mogłoby to w jakikolwiek sposób wpłynąć na wynik testu na ojcostwo? Nie martw się, próbki do badania możesz pobrać nawet podczas choroby. Twój stan zdrowia w żaden sposób nie zafałszuje rezultatu analizy. Nie musisz więc przekładać terminu pobrania, ponieważ wynik i w tym przypadku pewnie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo.

badanie ojcostwa a przeziębienie

Kaszel, katar, ból gardła – nie są przeciwskazaniem do wykonania testu na ojcostwo

Twój stan zdrowia w żaden sposób nie zmieni wyniku analizy. Tak samo jak używki (papierosy, alkohol), zażywane leki, przebyte choroby czy wiek. Zestaw genów, który odziedziczyliśmy po naszych rodzicach i w który jesteśmy wyposażeni od momentu poczęcia, pozostanie niezmienny już do końca życia. Nasze DNA jest zupełnie niewrażliwe na działanie tego typu czynników. Materiał genetyczny będzie nie tylko niezmienny, ale i identyczny w każdej jądrzastej komórce ludzkiego ciała. To pozwala wykonać pewny test na ojcostwo z dowolnej próbki – wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, kilku sztuk włosów z cebulkami, chusteczki z katarem czy plamy krwi.

Interesujący artykuł: Testy na ojcostwo cena – od czego może zależeć?

1 godzinę przed pobraniem próbek do testu na ojcostwo nie bierz już żadnych pastylek do ssania…

To samo tyczy się syropów i innych leków w płynie, a w przypadku dzieci tak popularnych w ostatnim czasie lizaków i cukierków na ból gardła. 1 godzinę przed pobraniem próbek DNA osoby badane (zarówno domniemany ojciec, jak i dziecko) nie powinny już też przyjmować żadnych pokarmów, żuć gumy, pić słodkich napojów i palić papierosów. Jeśli dziecko, które uczestniczy w teście na ojcostwo nie może mieć takiej długiej przerwy w jedzeniu, można ją skrócić do 30 minut.

Nie chodzi tu oczywiście o to, że jedzenie, picie, czy żucie gumy mogłoby w jakikolwiek sposób zmienić Wasze DNA, lecz o to, aby w Waszych ustach nie było resztek pokarmu czy innych substancji. Wymazówka z wymazem z wewnętrznej strony policzka, z którego laboranci będą izolować DNA nie powinna bowiem ulec zabrudzeniu.

Inaczej laborantom może być troszeczkę trudniej ustalić Wasze profile genetyczne. Choć oczywiście taka sytuacja nie uniemożliwia przeprowadzenia analizy genetycznej. W praktyce może skutkować po prostu koniecznością pobrania kolejnego wymazu i co za tym idzie wydłużeniem czasu oczekiwania na wynik.

I dlatego zalecane jest wstrzymanie się od jedzenia, picia, żucia gumy, palenia papierosów czy właśnie przyjmowania płynnych leków i pastylek do ssania na gardło na ok. 1 godzinę przed pobraniem. Badani mogą za to bez obaw pić czystą wodę.

Polecamy artykuł: Jak zarejestrować dziecko przez internet?

Badanie na ojcostwo to zawsze pewny wynik

Jak widzisz, nie ma takiego czynnika, który mógłby wpłynąć na wynik badania ojcostwa. Przeszkodą do wykonania testu nie jest ani Twoje obecne (lub dziecka) przeziębienie, ani choroby przebyte w przeszłości, ani nałogi. Robiąc test w certyfikowanym laboratorium genetycznym, możesz mieć pewność, że rezultat badania, który otrzymasz, będzie odzwierciedlał stan faktyczny, tj. potwierdzi ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999% albo wykluczy je na 100%.

Rozwiąż quizbadanie ojcostwa a przeziębienie

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 30/06/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *