Jak zarejestrować dziecko przez internet? - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: porady > Jak zarejestrować dziecko przez internet?

Jak zarejestrować dziecko przez internet?

Chcesz zarejestrować swoje dziecko bez wychodzenia z domu? Od kilku tygodni to możliwe – zamiast wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego wystarczy dostęp do sieci. Jak zarejestrować dziecko przez internet? To bardzo proste – sprawdź!

Jak zarejestrować dziecko przez internet

Jak zarejestrować dziecko przez internet? Założenie profilu zaufanego

Żeby zgłoszenie narodzin dziecka przez internet było możliwe, musisz założyć profil zaufany (eGo), którego posiadanie bardzo ułatwia załatwienie różnych formalności urzędowych. W jaki sposób go założyć?

Masz możliwość zrobienia tego go całkowicie przez internet (np. wykorzystując konto bankowe w internecie – wystarczy sprawdzić ofertę Twojego banku). Możesz też złożyć przez internet tylko wniosek, a później potwierdzić go osobiście.

Jak zarejestrować dziecko przez internet? Logowanie do profilu zaufanego

Po założeniu profilu zaufanego z łatwością zarejestrujesz swoje dziecko przez internet. Wystarczy wejść na stronę https://obywatel.gov.pl., wybrać „zgłoszenie urodzenia dziecka i kliknąć „zgłoś urodzenie dziecka”. Zostaniesz automatycznie przekierowany do logowania na koncie eGo.

Ważne! Żeby Twoje zgłoszenie zostało przyjęte, w urzędzie już musi znajdować się karta urodzenia dziecka. Jest ona wystawiania w szpitalu, w którym dziecko przyszło na świat i przekazywana w ciągu 3 dni od wystawienia do USC. Od momentu wystawienia tej karty masz natomiast 21 dni na rejestrację.

Może Cię zainteresowaćJakie dokumenty muszę złożyć, aby otrzymać 500 zł na dziecko?

Jak zarejestrować dziecko przez internet? Zgłoszenie i nadanie imienia

Aby zarejestrować malucha, wypełniasz formularz (podając m.in. dane osobowe rodziców) i nadajesz mu imię lub dwa. Chociaż nie istnieje konkretna lista możliwych imion, obowiązują pewne zasady. Imię nie może być ośmieszające czy nieprzyzwoite, nie może też znajdować się w formie zdrobniałej (np. Anusia). Wypełnione zgłoszenie wystarczy podpisać profilem zaufanym. Później – następnego dnia roboczego – akt urodzenia zostanie sporządzony na podstawie karty urodzenia ze szpitala i Twojego formularza.

Pamiętaj, że urzędnik może uznać, że wybrane przez Ciebie imię narusza zasady. Wówczas nazywa dziecko z urzędu, od czego możesz odwołać się w ciągu 14 dni.

Zobacz też: Prywatny test na ojcostwo – jaką ma wartość dla sądu?

Jak zarejestrować dziecko przez internet? Odbiór dokumentów

Dokumenty sporządzone przez urzędnika zostaną Ci dostarczone w wybrany w formularzu sposób. Jaki? Mogą zostać przesłane pocztą lub na skrzynkę ePUAP (jest połączona z profilem zaufanym). Jeśli chcesz, możesz odebrać je też osobiście w urzędzie.

Po zgłoszeniu narodzin dziecka dostaniesz skrócony odpis aktu urodzenia, zawiadomienie o nadaniu numeru PESEL i zaświadczenie, gdzie dziecko zostało zameldowane (jeśli zostało).

Jak widzisz, rejestracja dziecka przez internet jest naprawdę prosta i szybka.  Nie wymaga też żadnych opłat (również założenie profilu zaufanego jest bezpłatne).

Rozwiąż quizJak zarejestrować dziecko przez internet

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/06/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: porady

4komentarze

 • Awatar dla c.t. c.t. pisze:

  Dziecko urodziło się zagranicą, mam podpis elektorniczny- czy mogę przez internet umiejscowić zagraniczny akt urodzenia lub zarejestrować jakby jeszcze nie miało aktu urodzenia?
  Jeśli pytanie wydaje się głupie to matka dziecka nie ma rozwodu i jej mąż jest formalnie ojcem, a ja jestem ojcem wg zagranicznego aktu urodzenia. Przez to dziecko nie może uzyskać polskiego paszportu. Zależy mi na czasie a zaprzeczenie ojcostwa męża jest utrudnione bo ukrywa się przed polskimi organami ścigania.

 • Awatar dla Rafal Rafal pisze:

  Czy mogę uznać dziecko przez internet

  • Awatar dla pewnytato.pl pewnytato.pl pisze:

   Dzień dobry, z naszych informacji wynika, ze uznanie ojcostwa jest możliwe jedynie osobiście. Konieczne jest złożenie przed kierownikiem USC oświadczenia, że jest Pan ojcem, a to oświadczenie musi potwierdzić matka. Przez internet możliwa jest rejestracja dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium