Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Badanie drzewa genealogicznego

Badanie drzewa genealogicznego

Drzewo genealogiczne pozwala nam zgłębić wiedzę na temat naszych przodków. W większości przypadków ludzie korzystają z niego, poszukując informacji na temat dalszych krewnych. Jednakże zdarzają się sytuacje, gdy z różnych względów nie znamy informacji nawet o tych najbliższych. Chcąc uzyskać pewność można wykorzystać badanie drzewa genealogicznego, tylko ono dostarczy Ci niepodważalną informację!

badanie drzewa genealogicznego, drzewo genealogiczne, genetyczne drzewo genealogiczne

Tego dowiesz się z artykułu:

Drzewo genealogiczne – czy to najlepszy sposób na sprawdzenie pokrewieństwa?

Badanie drzewa genealogicznego – jak je zrobić?

Genetyczne drzewo genealogiczne – czy testy na ojcostwo i pokrewieństwo są skuteczne?

Drzewo genealogiczne – czy to najlepszy sposób na sprawdzenie pokrewieństwa?

Przez setki lat ludzie chcąc zgłębić wiedzę na temat swoich korzeni wykorzystywali tzw. drzewo genealogiczne 🌳, będące graficznym odzwierciedleniem więzów krwi🩸🩸 danej rodziny. W tym celu ludzie najczęściej zwracają się do miejscowych parafii z prośbą o udostępnienie dokumentacji dot. chrztu bądź ślubu swoich krewnych [1].

Jednak ze względu na dynamicznie zmieniający się tryb życia dzisiejszych społeczeństw ludzie mają coraz więcej wątpliwości jeżeli chodzi o najbliższe pokrewieństwo 🧬. Z tej właśnie przyczyny drzewo genealogiczne w przyszłości może być nie wystarczające jeżeli chcemy uzyskać pewne i jednoznaczne potwierdzenie dotyczące więzów krwi w rodzinie. Z pomocą przychodzi badanie drzewa genealogicznego 🧪!

Badanie drzewa genealogicznego – jak je zrobić?

Badanie drzewa genealogicznego to nic innego jak badania genetyczne na ojcostwo i pokrewieństwo 🔬. W XXI wieku, korzystając z osiągnięć nauki w bardzo prosty sposób możemy się dowiedzieć, czy dana osoba jest z nami spokrewniona 🧬.

Badanie drzewa genealogicznego dostarczy odpowiedzi nawet w trudnych sytuacjach np. gdy domniemany krewny nie żyje lub jego miejsce pobytu jest nieznane. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik w prosty sposób można to sprawdzić. Wystarczy zebrać odpowiednie próbki 🪒🪥🚬🧽, zawierające materiał genetyczny osoby, którą chcemy włączyć do badania.

Osoby zlecające badanie drzewa genealogicznego najczęściej przesyłają do badań takie próbki jak wymazy z policzka lub próbki dyskretne. Czym są próbki dyskretne? Najprościej ujmując są to przedmioty, na których znajduje się materiał genetyczny konkretnej osoby. Właśnie na podstawie przedmiotów takich jak: szczoteczka do zębów 🪥, maszynka do golenia 🪒, włosy z cebulkami, paznokcie, chusteczka z wydzieliną, niedopałek papierosa, sztućce po jedzeniu 🍴, inhalator itp. możemy ustalić, czy między danymi ludźmi zachodzą więzy krwi.

Genetyczne drzewo genealogiczne – czy testy na ojcostwo i pokrewieństwo są skuteczne?

Genetyczne drzewo genealogiczne można stworzyć wykorzystując badanie drzewa genealogicznego takie jak np. testy na ojcostwo i pokrewieństwo 🧬. Czy jest ono skuteczne?

Jeżeli chodzi o testy na ojcostwo – badanie wykonywane na 24 markerach DNA (liczba przyjęta za złoty standard na rynku badań genetycznych) umożliwia potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem na poziomie co najmniej 99,9999% 📊 lub wykluczenie w 100% [2].

Podobnie w przypadku badań pokrewieństwa – wynik badania dostarczy pewną i jednoznaczną odpowiedź. W obu przypadkach wynik otrzymasz od kilku do kilkunastu dni roboczych, tak więc w bardzo krótkim czasie możesz sprawdzić więzy krwi i ustalić 🔍 jak wygląda Twoje genetyczne drzewo genealogiczne.

Z biegiem czasu ludzie coraz częściej wykonują badanie drzewa genealogicznego. Ma to związek z prostotą całego procesu – łatwiej zlecić badanie w laboratorium z dowolnego miejsca niż jeździć po różnych instytucjach, składać odpowiednie wnioski 📃 i czekać na decyzję o wydaniu konkretnych dokumentów dotyczących swoich krewnych.

Źródła:

1. https://biegajacamama.pl/rodzina-i-jej-definicja-czyli-drzewo-genealogiczne-jak-je-zrobic/
2. https://pewnytato.pl/jak-rozpoznac-czy-testy-dna-sa-przeprowadzone-dobrze/

 

Tego dowiesz się z artykułu: Badania DNA – ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/03/2022, Data aktualizacji: 17/03/2022

Wpisany w:: Badania DNA, Badania pokrewieństwa, testy DNA, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium