Badania na ustalenie ojcostwa (testy DNA) - pewnytato.pl
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Badania na ustalenie ojcostwa

Badania na ustalenie ojcostwa

Badania na ustalenie ojcostwa

Badania na ustalenie ojcostwa są obecnie jedyną pewną metodą potwierdzenia albo wykluczenia, że dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka. Takie badanie można wykonać jeszcze w ciąży albo po urodzeniu dziecka. Test po narodzinach realizuje się prywatnie bądź do celów sądowych.

Badania na ustalenie ojcostwa – test DNA to zawsze pewny wynik

Realizując badania na ustalenie ojcostwa na podstawie 24 markerów DNA można mieć pewność, że wynik zawsze będzie jednoznaczny. Rezultat jest pewny nawet w momencie badania tylko dziecka i mężczyzny (np. po śmierci matki). Test polega na pobraniu próbek DNA od osób badanych i późniejszym ustaleniu ich profili genetycznych. Profile są unikalne dla każdego człowieka, identyczne przez całe życie (ustalone już w ciąży) i dziedziczy się je w połowie po matce i w połowie po ojcu. Porównanie profili to pewność uzyskania wiarygodnego rezultatu.

Badania na ustalenie ojcostwa – rodzaje testów DNA

Realizowane są z testy prywatne, w ciąży lub sądowe. Prywatne badania na ustalenie ojcostwa po narodzinach dziecka mogą być wykonywane anonimowo, na podstawie dowolnych próbek, które pobrać można nawet w domu. Badanie w ciąży można zrealizować już od 10. tygodnia, co pozwala uzyskać pewność na tym etapie. Badanie do celów sądowych związane jest natomiast z konkretną procedurą. DNA należy pobrać w placówce (w obecności świadków), osoby badane zostają wylegitymowane, a wynik zawiera dodatkowo ekspertyzę eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (jego rola to biegły sądowy).

Badania na ustalenie ojcostwa – rodzaje próbek

Metoda pobierania próbek oraz ich rodzaj są zależne od rodzaju badania na ustalenie ojcostwa. Jeśli zleca się test prywatny, można przekazać dowolne elementy, na których znajduje się DNA badanych. Mogą to być więc np. używana maszynka do golenia, zużyta guma do żucia czy paznokcie ze skórkami. Test w ciąży polega na analizie fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego od dziecka i dowolnych próbek od matki i mężczyzny. Próbkami do testu w ciąży mogą być także krew matki (jako próbka zarówno jej, jak i jej dziecka) i wymaz z policzka od mężczyzny. Jeśli chodzi o test sądowy, próbki DNA w tym przypadku wymazy z policzka lub krew.


Zobacz też:

 

 

Badania na ustalenie ojcostwa
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 16/11/2016

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.