Na czym polegają badania genetyczne w ciąży? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Na czym polegają badania genetyczne w ciąży?

Na czym polegają badania genetyczne w ciąży?

Badania genetyczne w ciąży z krwi to jedno z nieocenionych osiągnięć nauki. Pozwalają odpowiedzieć na szereg nurtujących pytań związanych ze zdrowiem dziecka. Ponadto w przypadku wątpliwości umożliwiają ustalenie ojcostwa już na etapie życia płodowego. Poniżej podpowiadamy, jakie są najbardziej popularne badania genetyczne z krwi i dlaczego warto je wykonać.

badania genetyczne w ciąży, badania genetyczne w ciąży z krwi

Tego dowiesz się z artykułu:

Badania genetyczne w ciąży – jakie korzyści z nich wynikają

Badania genetyczne w ciąży z krwi – jak wygląda badanie w kierunku ustalenia ojcostwa?

Badania genetyczne w ciąży z krwi – test NIFTY – na czym polega?

Badania genetyczne w ciąży – dlaczego warto je wykonać?

Badania genetyczne w ciąży – jakie korzyści z nich wynikają?

Badania genetyczne w ciąży to bardzo dokładne analizy DNA, które stanowią pomoc m.in. w diagnostyce wad genetycznych 🧬 u dziecka i ustalaniu biologicznego ojcostwa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych, np. techniki NGS 🔬 (Sekwencjonowanie Nowej Generacji), uzyskane wyniki są pewne i wiarygodne. Dodatkową zaletą badań genetycznych w ciąży z krwi 🩸 jest całkowite bezpieczeństwo mamy i dziecka [1].

Najbardziej popularne badania genetyczne w ciąży to testy ojcostwa i badanie NIFTY –  przeprowadzane w kierunku wad genetycznych u dziecka.

Badania genetyczne w ciąży z krwi – jak wygląda badanie w kierunku ustalenia ojcostwa?

Badania genetyczne w ciąży z krwi polegające na ustaleniu ojcostwa, dostępne są już od 8 jej tygodnia! Test ten jest tak samo pewny, jak badanie po narodzinach dziecka – daje zawsze jednoznaczny wynik. Jednak pozwala podjąć odpowiednie kroki, lepiej przygotować się do roli rodzica i uzyskać spokój, jeszcze przed narodzinami dzidziusia [2].

Na czym polega badanie ojcostwa w ciąży? Badanie genetyczne w ciąży jest proste, szybkie i bezpieczne. Wystarczy pobrać próbkę krwi od ciężarnej (jak przy zwykłej morfologii), z której wyizolowuje się DNA dziecka – krążące w krwiobiegu mamy już od 4 tygodnia ciąży. Natomiast od domniemanego ojca dziecka, w komfortowy i bezbolesny sposób, pobiera się wymaz z policzka [2].

Podczas badania ustalane są profile DNA (tzw. genetyczne odciski palca) uczestników, które zostają ze sobą porównane. Wykonywana analiza opiera się na najnowocześniejszej i najdokładniejszej analizie bioinformatycznej. Następnie algorytm komputerowy oblicza stopień podobieństwa w markerach genetycznych domniemanego ojca i płodu oraz losowych i niespokrewnionych osób. Metoda ta w jednoznaczny sposób pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo [2].

Warto podkreślić, że to badania DNA, czyli m.in. badania genetyczne w ciąży z krwi, są najskuteczniejszym sposobem w ustalaniu biologicznego ojcostwa!

Badania genetyczne w ciąży z krwi – test NIFTY – na czym polega?

Badanie genetyczne w ciąży z krwi w kierunku wad genetycznych u dziecka to nieinwazyjny, prenatalny test NIFTY 📊 – możliwy do wykonania już po 10 tygodniu ciąży. Łączy w sobie korzyści podstawowych badań prenatalnych i dokładność amniopunkcji 💉 – to proste i bezpieczne badanie o niezwykle wysokiej czułości, które pozwala zyskać tak ważny i cenny spokój o zdrowie dzidziusia 👶 [3].

W teście NIFTY wykorzystywana jest również próbka krwi mamy, z której wyizolowane zostaje DNA 🧬 dziecka. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod badawczych (NGS, analiz bioinformatycznych) najszersza wersja testu NIFTY – NIFTY pro obejmuje swoim zasięgiem aż 94 choroby! [4].

Badanie genetyczne w ciąży z krwi to analiza trisomii (np. zespołu Downa), chorób związanych z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci, mikrodelecji i mikroduplikacji. Dodatkowo na życzenie rodziców badana jest pleć dziecka [4].

Badanie NIFTY zalecane jest do wykonania w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości o zdrowie dziecka. Szczególnymi wskazaniami są: wiek ciężarnej powyżej 35 r.ż., przypadki chorób i wad genetycznych w rodzinie lub poprzednich ciążach, nieprawidłowe wyniki ⛔ innych badań prenatalnych [3].

Badania genetyczne w ciąży – dlaczego warto je wykonać?

Badania genetyczne w ciąży to proste i bezpieczne w wykonaniu testy, które gwarantują jednoznaczne i pewne wyniki ✅. Przekazane w nich informacje są rzetelne i wiarygodne. Badanie ojcostwa pozwala lepiej przygotować się do roli rodzica 👪 oraz unormować sytuację prawą i emocjonalną rodziny. Test NIFTY to odzyskanie spokoju o zdrowie dziecka, a w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, szansa na wdrożenie odpowiedniego postępowania już na etapie ciąży 🤰.

Badania genetyczne w ciąży z krwi to rozwiązanie, któremu zaufało już wielu rodziców na całym świecie 🌎.

Źródła:

  1. https://www.geneticus.pl/porady/sekwencjonowanie-nowej-generacji/
  2. https://ojcostwoprenatalne.pl/ojcostwo-w-czasie-ciazy/
  3. https://badanienifty.pl/
  4. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/zakres-badania/

To może Cię również zainteresować: Kiedy w ciąży można zrobić test na ojcostwo?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 24/03/2022, Data aktualizacji: 25/03/2022

Wpisany w:: Badania DNA, testy DNA, Ustalenie ojcostwa w ciąży

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium