Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Jak sprawdzić ojcostwo? Poznaj najpewniejszą metodę!

Jak sprawdzić ojcostwo? Poznaj najpewniejszą metodę!

Zastanawiasz się, jak możesz sprawdzić, czy jesteś ojcem dziecka? Szukając podobieństw w Waszym wyglądzie? Porównując grupy krwi? Niekoniecznie… O wiele lepszym sposobem są badania DNA na ojcostwo. Za ich pomocą mężczyzna w przeciągu zaledwie kilku dni dowiaduje się, czy jest biologicznym ojcem dziecka czy nie. Co najważniejsze informacja, którą otrzymuje jest pewna i jednoznaczna.

badania DNA na ojcostwo

Czy jestem ojcem? Odpowiedź dadzą badania DNA na ojcostwo

Badania DNA na ojcostwo polegają na analizie porównawczej profili genetycznych potencjalnego ojca i dziecka. Profile te ustala się na podstawie dostarczonych próbek DNA. Taką próbką może być m.in. wymaz z policzka, szczoteczka do zębów, szklanka, włosy wyrwane z cebulkami, niedopałek papierosa, wkładka higieniczna, pasek z gleukometru, plaster ze śladami krwi, a nawet pestki jedzonych wcześniej owoców. Lista przedmiotów nadających się do badania DNA na ojcostwo będzie oczywiście znacznie dłuższa.

Profile genetyczne nie bez powodu nazywane są czasem „genetycznym odciskiem palca”. U każdego człowieka (za wyjątkiem bliźniąt jednojajowych) profil genetyczny jest bowiem unikalny. Dziedziczymy go po rodzicach – w połowie po matce, w połowie po ojcu. Porównując profil genetyczny dziecka z profilem potencjalnego ojca, można więc ustalić, czy istnieje między nimi biologiczne pokrewieństwo. Uzyskana w ten sposób informacja jest pewna i jednoznaczna, oczywiście przy założeniu, że w badaniu uczestniczą właściwe osoby.

Dowiedz się więcej: Czym jest profil genetyczny?

Badania DNA na ojcostwo – jedne z niewielu badań, których nie trzeba powtarzać…

A to dlatego, ze analizowane w trakcie testu na ojcostwo fragmenty DNA, zwane markerami, nie zmieniają się w ciągu życia. Badania nie trzeba więc nie tylko powtarzać, ale można je wykonać u osoby w dowolnym wieku – u dziecka, osoby dorosłej, osoby starszej, a nawet u dziecka, które nie przyszło jeszcze na świat (badania DNA na ojcostwo w ciąży).

A co z porównaniem grup krwi?

Wykonywane wiele lat temu badanie serologiczne, polegające na porównaniu grup krwi w celu ustalenia ojcostwa nie znajdują już dziś zastosowania. Metoda ta została w zasadzie całkowicie wyparta przez badania DNA na ojcostwo. Dlaczego? Ponieważ metoda serologiczna nie odznaczała się szczególnie wysoką skutecznością. Weźmy choćby pod uwagę fakt, ilu ludzi na świecie ma tę samą grupę krwi – miliony! Do tego trzeba dodać jeszcze ryzyko błędnego oznaczenia grupy krwi (co wbrew pozorom nie należy do rzadkości) oraz fakt, że w niektórych sytuacjach dziecko może mieć każdą spośród 4 możliwych grup krwi w układzie AB0.

Porównując grupę krwi dziecka z grupą krwi jego potencjalnego ojca, można jedynie wstępnie wykluczyć ojcostwo. Metodą serologiczną nie da się natomiast w żadnym wypadku tego ojcostwa potwierdzić. Pewność w tej kwestii dają obecnie tylko badania DNA na ojcostwo.

Ciekawy artykuł: Jak zrobić badanie DNA na ojcostwo i nie dać się nabić w butelkę?

Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: © suravid/Depositphotos.com

5/5 - (4 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/10/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium