Badania DNA dziecka - kiedy można je zrobić? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Badania DNA dziecka – kiedy można je zrobić?

Badania DNA dziecka – kiedy można je zrobić?

Badania DNA dziecka możliwe są do wykonania zarówno podczas ciąży, jak i po narodzinach malucha. Niezależnie od tego, kiedy są przeprowadzane, ich wynik będzie zawsze taki sam, gdyż DNA jest niezmienne i ustalone już w momencie poczęcia. Jak wygląda test DNA dziecka? Jakie próbki można wykorzystać w badaniu? Sprawdź poniżej.

badania DNA dziecka, test DNA dziecka

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak wyglądają badania DNA dziecka w ciąży?

Jak wygląda test DNA dziecka po narodzinach?

Na czym polega badanie DNA dziecka?

Jak wygląda wynik badania DNA dziecka?

Jak wyglądają badania DNA dziecka w ciąży?

Dzięki badaniom DNA dziecka przeprowadzanym w ciąży 🤰 już na tak wczesnym etapie można zyskać pewność co do pokrewieństwa malucha i domniemanego ojca. Wykonanie testu jest wygodne i bezpieczne, a wynik pewny i jednoznaczny 💯.

Istnieją dwa rodzaje badań DNA dziecka, które możliwe są do zrealizowania w ciąży.

Pierwsze z nich dostępne jest od 8 tygodnia ciąży. To najwcześniej przeprowadzane badanie ojcostwa na świecie 🌍. Polega na pobraniu krwi z żyły odłokciowej od matki dziecka i wyizolowaniu z niej DNA malucha 🧬. Podczas ciąży krąży ono w krwiobiegu matki, dlatego już na tym etapie możliwy jest do przeprowadzenia test ojcostwa. Od domniemanego ojca pobiera się wymaz z policzka lub próbki w postaci mikrośladów, np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia [1].

Drugi rodzaj badania DNA dziecka w ciąży możliwy jest do wykonania po 15 jej tygodniu. Metoda ta polega na pobraniu płynu owodniowego, a od rodziców dowolnych próbek, np. wymazu z policzka, szczoteczki do zębów 🪥, maszynki do golenia 🪒 [1].

Jak wygląda test DNA dziecka po narodzinach?

Do wykonania testu DNA dziecka po jego narodzinach, nie jest wymagany udział matki 👩‍🍼 w badaniu. Gdy laboratorium analizuje 24 markery DNA, uzyskuje pewny wynik na podstawie próbek od dziecka i domniemanego ojca [2]. Badanie to można zrealizować już od 2 doby życia malucha [1].

Do testu DNA 🔬 dziecka wykorzystywane są dowolne próbki zawierające materiał genetyczny osób badanych. Mogą to być zarówno wymazy z policzka, jak i mikroślady [2]. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie ma możliwości pobrania wymazu z policzka, istnieje kilka innych możliwości, by zebrać materiał DNA z otoczenia malucha [3].

Dyskretnymi próbkami dającymi pewny wynik badania DNA dziecka w przypadku niemowląt jest m.in. gryzaczek, smoczek 🍼, butelka korek-niekapek, obcięte paznokcie. W przypadku starszych dzieci można wykorzystać np. gumę do żucia, chustkę z katarem, patyczek z lizaka 🍭 lub loda, sztućce, szklankę, puszkę, słomkę do napoju 🧃, plaster z krwią [3].

Każda próbka z materiałem genetycznym jest tak samo pewna, gdyż badane fragmenty DNA są wszędzie takie same. Nie ma więc znaczenia, skąd zostanie pobrany materiał 🔍 [3].

Na czym polega badanie DNA dziecka?

Badanie DNA dziecka w teście na ojcostwo polega na ustaleniu profili genetycznych 🧬 – dziecka i domniemanego ojca oraz ewentualnie matki. Profil dziedziczony jest po rodzicach 👩‍❤️‍💋‍👨 – w połowie po matce i w połowie po ojcu, dlatego porównując je, można potwierdzić biologiczne pokrewieństwo. Na wyniku testu DNA dziecka zapisane są za pomocą markerów DNA [3].

Jak wygląda wynik badania DNA dziecka?

Wynik badania DNA dziecka zawiera takie informacje jak [4]:

  • dane osób badanych – warto, by dane uczestników badania znalazły się na wyniku, jeśli np. ma być to dowód w sądzie, np. w sprawie o ustalenie ojcostwa czy o alimenty;
  • profile genetyczne osób badanych – jest to dowód na rzetelne przeprowadzenie testu DNA dziecka;
  • słowna interpretacja wyniku;
  • opis zastosowanej metody;
  • pieczątki i podpisy osób, które wykonywały i zatwierdzały test.

Badanie DNA dziecka to jedyna ⚠, skuteczna metoda na ustalenie ojcostwa. Niezależnie od tego, czy test zostanie wykonany podczas ciąży, czy po narodzinach malucha, jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się i wykonaj test DNA dziecka. Pozwoli Ci to odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa 👍.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/
  2. https://ojcostwoprenatalne.pl/ustalenie-ojcostwa-po-urodzeniu/
  3. https://pewnytato.pl/jak-sprawdzic-dna-dziecka-bez-wymazu/
  4. https://www.geneticus.pl/dla-pacjenta/wynik-badania-ojcostwa/

To może Cię zainteresować: Po czym poznać czy dziecko jest moje?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 13/04/2022

Wpisany w:: Badania DNA, testy DNA, Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *