Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

Właśnie urodziło Ci się dziecko? Świetnie! Pamiętaj, by zarejestrować je teraz w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), gdzie zostaną mu nadane imię, nazwisko, pesel i meldunek. Chcesz wiedzieć, jak zarejestrować urodzenie dziecka krok po kroku? Oto prosta instrukcja.

Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

Kto może zarejestrować dziecko?

Dziecko po urodzeniu możesz zarejestrować przede wszystkim Ty – jego ojciec. Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz tego zrobić (np. znajdujesz się za granicą), może to zrobić jego matka (jeśli jej stan zdrowia pozwala jej na wizytę w urzędzie) albo pełnomocnik (musi posiadać specjalne pełnomocnictwo). Jeśli matka dziecka nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, rejestracji może dokonać jej opiekun.

Jakie dokumenty przygotować?

Do USC trzeba przynieść dokument tożsamości – może to być dowód osobisty albo paszport. Dokument tożsamości osoby rejestrującej jest niezbędny, jednak jedynie do wglądu dla urzędnika, więc nie musisz robić jego kopii.

W urzędzie musi znaleźć się także dokument od lekarza – karta urodzenia. To zaświadczenie do USC przekazuje pracownik szpitala w ciągu 3 dni od jego wydania. Zanim zgłosisz się do USC, upewnij się, że karta urodzenia jest już na miejscu (np. telefonicznie).

Gdzie i kiedy zarejestrować dziecko?

Masz 21 dni od momentu wystawienia karty urodzenia, by zarejestrować swoje dziecko. Udaj się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca przyjścia dziecka na świat – nie Twojego, matki czy Waszego miejsca zamieszkania.

Co to oznacza w praktyce? Gdy dziecko urodziło się w Katowicach, to tam w USC musi zostać zarejestrowane. Nie ma znaczenia to, że, przykładowo, mieszkasz w Krakowie.

Jakie imię można nadać dziecku?

Możesz nadać maksymalnie 2 imiona, które muszą być uzgodnione z matką dziecka. Zarówno jedno, jak i drugie może być pochodzenia obcego. Żadne z nich nie może natomiast być ośmieszające, zdrobniałe czy nieprzyzwoite.

Gdy nadasz imię, urzędnik przygotuje do podpisania protokół z danymi (dziecka i rodziców). Pamiętaj, że jeśli urzędnik stwierdzi, że któreś z nadawanych imion nie spełnia wymienionych wymogów, może odmówić nadania go dziecku. Wtedy masz 14 dni, żeby odwołać się od jego decyzji.

Zobacz też: 5 najczęstszych błędów młodych ojców

Ile kosztuje akt urodzenia?

Jeden egzemplarz skróconego odpisu aktu urodzenia jest bezpłatny. Wydaje się go od razu po spełnieniu opisanych wyżej formalności. Oprócz tego dokumentu dostaniesz również potwierdzenie nadania dziecku zameldowania i numeru pesel.


pielęgniarka mobilna, mobilna pielęgniarka

Pielęgniarka mobilna – testy DNA z dojazdem do domu

Pobranie próbek do badania DNA może wiązać się ze sporym stresem. Chcąc oszczędzić go Pacjentom, cenione laboratoria umożliwiają pobranie próbek w domu. Jedną z możliwości stwarza pielęgniarka mobilna. Można także…
Więcej…

0 komentarzy
informacja genetyczna

Co zawiera informacja genetyczna?

Każdy człowiek posiada informację genetyczną. Jest to suma wszystkich danych, które znajdują się w naszych genach. To właśnie ten zbiór warunkuje wiele naszych cech. Co dokładnie zawiera informacja genetyczna? Sprawdź…
Więcej…

0 komentarzy
po kim dziedziczymy geny

Pokrewieństwo – po kim dziedziczymy geny?

Kwestia ludzkiego pochodzenia do temat, który zawsze cieszył się sporym zainteresowaniem. Chyba każdy z nas próbował uzyskać informacje na temat swoich przodków, tych bliższych oraz dalszych. Co wpływa na nasze…
Więcej…

0 komentarzy
koszt DNA w Polsce

Koszt DNA w Polsce na podstawie wybranych badań genetycznych

Badania genetyczne gwarantują bardzo wiele możliwości. Dzięki nim można uzyskać wiele informacji, które pozwalają sprawdzić biologiczne ojcostwo, relacje pokrewieństwa zachodzące w rodzinie, a także ukierunkować diagnostykę leczenia różnych chorób np….
Więcej…

0 komentarzy
test na płyn owodniowy, płyn owodniowy, płyn owodniowy test

Test na płyn owodniowy – co sprawdza test z płynu owodniowego?

Płyn owodniowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w jamie macicy. Pełni wiele ważnych funkcji koniecznych do właściwego przebiegu ciąży. Wykorzystywany jest również w badaniach na ojcostwo, dzięki czemu wątpliwości…
Więcej…

0 komentarzy
Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/05/2017, Data aktualizacji: 23/05/2017

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *