Na pewno chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, ale niektóre Twoje zachowania mogą wpływać na nie niekorzystnie. Bycie tatą to bowiem trudna rola, która wymaga wiele cierpliwości i czasu, a także – wiedzy. Jakie błędy popełniają najczęściej młodzi ojcowie? Sprawdź, czego unikać!
Spis treści
1. Strach przed zrobieniem krzywdy
Na pewno czasami boisz się wziąć swoje dziecko na ręce, mocniej przytulić czy zabrać w ciekawe miejsce. Taka niepewność towarzyszy szczególnie tym ojcom, których dzieci są jeszcze bardzo malutkie. Spokojnie – działając z wyczuciem i w zgodzie ze swoją intuicją nie zrobisz dziecku krzywdy. Będzie za to czuło z Tobą silniejszą więź i przeżyjecie razem wspaniałe chwile.
2. Nadmierny rygor i dyscyplina
Wielu ojców myśli, że rolą mężczyzny jest nauczenie dziecka bezwzględnego posłuszeństwa. Są więc wobec niego oschli, nieprzyjemni czy nawet groźni. To duży błąd. Jeśli chcesz być dla swojego dziecka wzorem, nie wymuszaj na nim konkretnych zachowań, np. krzykiem. Rozmawiaj spokojnie i tłumacz, jakie zachowanie jest właściwe i dlaczego. Nie pozwól też, by dziecko kiedykolwiek się Ciebie bało.
3. Wyręczanie dziecka
Nie wykonuj obowiązków dziecka, nie wyręczaj go w codziennych czynnościach i nie chroń przed najmniejszym problemem. Dziecko od najmłodszych lat musi nauczyć się samodzielności i niezależności. W przeciwnym razie może mieć kłopoty nawet w dorosłym życiu. Ciągle wyręczane i chronione stanie się bierne i zależne od Ciebie.
4. Brak konsekwencji
To częsty błąd – szczególnie młodych ojców. Musisz ustalić jasne reguły i konsekwentnie się ich trzymać. Jeśli dziecko wie, że nie może czegoś zrobić, nie pozwalaj mu na to. Jeśli działa na Ciebie manipulacją, np. płaczem czy krzykiem, przeczekaj ten czas. Gdy ugniesz się raz, dziecko za każdym razem będzie próbowało przekroczyć granicę. Pamiętaj, że reguły postępowania zapewnią maluchowi poczucie bezpieczeństwa i uczą działania w społeczeństwie.
5. Zbyt mało czasu dla dziecka
Jeśli myślisz, że to mama powinna spędzać z dzieckiem więcej czasu, a Ty możesz zajmować się nim tylko czasami – jesteś w błędzie. Chociaż przez pierwsze miesiące dziecko jest uzależnione od mamy, czas z tatą jest dla niego równie ważny. Nawet jeśli jesteś zmęczony czy zły, nie zaniedbuj potrzeb dziecka. Pokaż mu, że zawsze może się do Ciebie zwrócić i staraj się spędzać z nim czas w kreatywny sposób. Wspólny czas jest dla Waszej więzi ważniejsze niż drogie prezenty!
Zobacz też: Jak wychować dziecko? 10 porad
Pielęgniarka mobilna – testy DNA z dojazdem do domu
Pobranie próbek do badania DNA może wiązać się ze sporym stresem. Chcąc oszczędzić go Pacjentom, cenione laboratoria umożliwiają pobranie próbek w domu. Jedną z możliwości stwarza pielęgniarka mobilna. Można także…
Więcej…
Co zawiera informacja genetyczna?
Każdy człowiek posiada informację genetyczną. Jest to suma wszystkich danych, które znajdują się w naszych genach. To właśnie ten zbiór warunkuje wiele naszych cech. Co dokładnie zawiera informacja genetyczna? Sprawdź…
Więcej…
Pokrewieństwo – po kim dziedziczymy geny?
Kwestia ludzkiego pochodzenia do temat, który zawsze cieszył się sporym zainteresowaniem. Chyba każdy z nas próbował uzyskać informacje na temat swoich przodków, tych bliższych oraz dalszych. Co wpływa na nasze…
Więcej…
Koszt DNA w Polsce na podstawie wybranych badań genetycznych
Badania genetyczne gwarantują bardzo wiele możliwości. Dzięki nim można uzyskać wiele informacji, które pozwalają sprawdzić biologiczne ojcostwo, relacje pokrewieństwa zachodzące w rodzinie, a także ukierunkować diagnostykę leczenia różnych chorób np….
Więcej…
Test na płyn owodniowy – co sprawdza test z płynu owodniowego?
Płyn owodniowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w jamie macicy. Pełni wiele ważnych funkcji koniecznych do właściwego przebiegu ciąży. Wykorzystywany jest również w badaniach na ojcostwo, dzięki czemu wątpliwości…
Więcej…