Płacę alimenty na nie swoje dziecko! - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: alimenty > Płacę alimenty na nie swoje dziecko!

Płacę alimenty na nie swoje dziecko!

alimenty na nie swoje dziecko

Co ma zrobić mężczyzna, który postanowił wziąć rozwód, ale w trakcie okazało się, że jego jeszcze-żona jest w ciąży, a on nie jest pewny swojego ojcostwa? Albo gdy dziecko urodziło się w okresie krótszym niż 300 dni od dnia rozwodu? Najlepiej, aby wykonał badania DNA na ojcostwo i dowiódł, że płaci alimenty na nie swoje dziecko.

Płacę alimenty na nie swoje dziecko

Historii, gdzie mężczyzna płaci alimenty na nie swoje dziecko jest wiele. Wynika to bardzo często z zaniedbania obojga małżonków, którzy rozstają się, ale nie dopełniają kwestii formalnych rozwodu, a w między czasie kobieta zachodzi w ciążę z nowym partnerem. Lub, równie częstą sytuacją jest ta, gdy dziecko rodzi się już po rozwodzie, ale w czasie krótszym niż 300 dni od jego ogłoszenia. W obu przypadkach w świetle prawa to (były) mąż uznawany jest za ojca dziecka. Nawet gdy oboje są już w innych związkach. W takiej sytuacji (była) małżonka ma prawo pozwać mężczyznę o alimenty na dziecko, mimo, iż nie jest on jego biologicznym ojcem.

Zaprzeczenie ojcostwa to jedyny sposób, abyś nie płacił alimentów na nie swoje dziecko

Nie chcesz co miesiąc przelewać na konto byłej partnerki pieniędzy na utrzymanie dziecka, z którym nie jesteś spokrewniony, ale w świetle prawa jest Twoim dzieckiem? Aby to udowodnić, powinieneś złożyć wniosek do sądu o zaprzeczenie ojcostwa. Masz na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o urodzeniu dziecka. Bez względu na to, czy dziecko urodziło się w trakcie trwania Waszego małżeństwa, czy przed upłynięciem 300 dni od dnia rozwodu.

W myśl art. 62 KRO jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania bądź unieważnienia , domniemywa się, iż pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od dnia orzeczenia separacji.

Sądowe zaprzeczenie ojcostwa

Po złożeniu wniosku o zaprzeczenie ojcostwa, sąd zleci wykonanie badanie ojcostwa, w którym bierze udział mężczyzna – domniemany ojciec, dziecko oraz matka tegoż dziecka. Jeśli wynik badania DNA potwierdzi, że mężczyzna nie jest ojcem, wtedy też alimenty na nie swoje dziecko zostaną wycofane.

Zobacz też:

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/02/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: alimenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *