Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Wrobienie w ojcostwo – jak się przed tym zabezpieczyć?

Wrobienie w ojcostwo – jak się przed tym zabezpieczyć?

W Polsce 1 na 10 mężczyzn płaci alimenty na cudze dziecko. Wrobienie w ojcostwo to bardzo częsta praktyka. Można się przed nią jednak uchronić. Wystarczy złożyć do sądu wniosek o zaprzeczenie ojcostwa i wykonać badanie genetyczne. W ten sposób możemy uniknąć wrobienia w ojcostwo i łożenia na nie swoje dziecko.

wrobienie w ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Wrobienie w ojcostwo a sądowe zaprzeczenie ojcostwa

▶ Wrobienie w ojcostwo a badania DNA

Wrobienie w ojcostwo a sądowe zaprzeczenie ojcostwa

W polskim prawie istnieje zasada domniemania ojcostwa. Na jego podstawie zakłada się, że ojcem narodzonego dziecka jest mąż matki. Domniemanie ojcostwa dotyczy również dzieci, które urodziły się w ciągu 300 dni ⏳ od momentu unieważnienia małżeństwa. Sprawę tę reguluje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy 📄 [1], [2].

Domniemanie ojcostwa może zostać obalone. W tym celu należy złożyć pozew sądowy o zaprzeczenie ojcostwa 👨‍⚖. Może to zrobić mąż matki dziecka. Ma na to rok od momentu, w którym dowiedział się, że nie on jest ojcem dziecka. Nie może jednak zrobić tego od momentu ukończenia przez dziecko 18 lat. Prawo do złożenia pozwu ma również matka oraz dziecko po osiągnięciu pełnoletności [1], [2].

W sądzie należy przedstawić odpowiednie dowody 📈, które świadczą, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka. Najbardziej wiarygodne dla sądu są badania genetyczne 🧬.

Wrobienie w ojcostwo a badania DNA

Badania DNA 🔬 to najlepszy dowód, który można przedstawić w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. Na badanie skierować może nas sąd lub możemy wykonać je na własną rękę z zachowaniem procedur sądowych. Badanie wykonywane prywatnie musi spełniać następujące wymogi ✅:

  • Próbka musi zostać pobrana od domniemanego ojca, dziecka oraz matki
  • Próbki muszą zostać pobrane w placówce medycznej 🏥
  • Podczas badania musi zostać potwierdzona tożsamość uczestników. Matka 👩‍🦰 i domniemany ojciec 🧔 mogą okazać dowody osobiste. W przypadku dziecka wystarczy skrócony odpis aktu urodzenia
  • Dodatkowo sporządzany jest protokół z pobrania próbek i wykonywane są zdjęcia osób, od których pobrany został materiał DNA. [3]

Wykonanie testu na ojcostwo prywatnie pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemności. Dzięki temu unikniemy wrobienia w ojcostwo i płacenia alimentów 💰, ponieważ od razu przedstawimy przed sądem wiarygodny dowód. Jest to ogromna oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Źródła:

  1. https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-rodzinne/pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa/
  2. https://kruczek.pl/zaprzeczenie-ojcostwa-a-alimenty-czy-mozliwy-jest-zwrot/
  3. https://www.testdna.pl/sadowy-test-na-ojcostwo-jak-wyglada-badanie/#na-czym-polega-sadowy-test-na-ojcostwo

To również może Cię zainteresować: Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie o zaprzeczenie ojcostwa?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 03/08/2022, Data aktualizacji: 12/08/2022

Wpisany w:: Prawo, Ustalenie ojcostwa, Zaprzeczenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *