W jaki sposób ustalić ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: W jaki sposób ustalić ojcostwo?

W jaki sposób ustalić ojcostwo?

Jak ustalić ojcostwo? Otóż sprawa nie zawsze wydaje się prosta, szczególnie jeśli domniemany ojciec nie żyje lub nie chce poddać się badaniu DNA. Analiza daje 100% skuteczność dla potwierdzenia ojcostwa oraz 99% skuteczności dla wykluczenia ojcostwa. Warto korzystać z badań DNA jako jedynej tak wiarygodnej metody na potwierdzenie bliskiego pokrewieństwa.

Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca?
Jak ustalić ojcostwo wykorzystując DNA?
Jak ustalić ojcostwo – do jakiego czasu można to zrobić?
Jak ustalić ojcostwo – czy można to zrobić bezpłatnie?

Jak ustalić ojcostwo po śmierci ojca?

Ustalenie ojcostwa po śmierci ojca może zostać dokonane, jeśli do analizy DNA zostanie przekazany materiał pochodzący od ojca. Mikroślady można znaleźć na chusteczce do nosa, grzebieniu, szczoteczce do zębów. Im dłuższy okres mija od śmierci danej osoby, tym trudniej jest uzyskać od niej materiał DNA. Jeśli zostanie zachowany np. włos i będzie on w dobrym stanie to test na ojcostwo można wykonać nawet po latach od śmierci.

Jak ustalić ojcostwo wykorzystując DNA?

Materiał genetyczny to nośnik DNA, które podlega analizie. W czasie badania DNA ojca dziecka jest porównywane z DNA dziecka – wówczas można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Nie ma innej tak skutecznej metody na badanie genów – warto zdecydować się na badanie genetyczne, szczególnie że jest ono łatwo dostępne dla każdego zainteresowanego.

Jak ustalić ojcostwo – do jakiego czasu można to zrobić?

DNA nie zmienia się przez całe życie – warto pamiętać o tym, że badanie na ojcostwo można wykonać w dowolnym momencie. Taki sam wynik testu na ojcostwo uzyskamy wykonując je tuż po narodzinach dziecka, jak i po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Czas nie ma znaczenia dla naszych genów.

Jak ustalić ojcostwo – czy można to zrobić bezpłatnie?

Badania genetyczne na ojcostwo kosztują od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Dla wielu osób jest to spory wydatek, jednak nie ma możliwości wykonania badania na ojcostwo bezpłatnie. Nie są one refundowane, a nawet za badania wykonane do celów sądowych musi zapłacić jedna ze stron lub koszty są podzielone wspólnie. Laboratoria genetyczne umożliwiają rozłożenie płatności na dogodne raty – wiele osób korzysta z takiej możliwości.

Data publikacji: 20/04/2022, Data aktualizacji: 23/05/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium